Registrerat, ej verksamt
Prospair AB
Översikt
Aktiebolaget ska investera i fastigheter, värdepapper och andra finansiella instrument samt äga aktier i dotterbolag och intressebolag samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 2 november 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47123 Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Postnummer & ort
- 43653 HOVÅS
- Registrerat namn
- Prospair ABReg 2020-12-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
0 kr
Årets resultat
42,3 mkr
▲ 164,0 %Tillgångar
76,7 mkr
▲ 116,7 %Eget kapital
76,4 mkr
▲ 117,6 %Soliditet
99,5 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
25,5 mkr
▼ 27,8 %Totala skulder
389 tkr
▲ 18,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 88 939 | 25 602 | 8 447 | - | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −88 939 | −25 602 | −8 447 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 42 376 029 | 16 267 797 | 37 677 | 42 000 | −11 000 |
| Resultat före skatt | 42 376 029 | 16 267 797 | 37 677 | - | - |
| Årets resultat | 42 275 988 | 16 016 230 | 37 677 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 29 080 000 | 26 928 | 41 928 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 47 669 064 | 35 386 271 | 78 772 | - | - |
| Kassa & bank | 25 531 744 | 35 359 190 | 59 936 | - | - |
| Summa tillgångar | 76 749 064 | 35 413 199 | 120 700 | - | - |
| Eget kapital | 76 360 527 | 35 084 539 | 85 017 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 388 537 | 328 660 | 35 683 | - | - |
| Soliditet (%) | 99,5 % | 99,1 % | 70,4 % | 57,0 % | 34,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Bolaget redovisade ingen nettoomsättning för 2025.
- Årets resultat blev en vinst på 42,3 mkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 99,5 % vid årets slut, upp från 57,0 % (2022).
Avkastning på eget kapital
55,4 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-10
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hovås
Andra registrerade bolag med säte i Hovås.
- 1690 STO ABAB
- 26by20 Group ABAB
- 2Pint Software ABAB
- 360 Project Management ABAB
- 3iL ABAB
- 4 Knape ABAB
- 4 You Taxi GBG ABAB
- 436 måleri ABAB