Aktivt företag
Protan Entreprenad AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget skall tillverka och försälja byggnadsmaterial och plastartiklar, reparera och laga tak, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 28 mars 1984
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43412 Takarbeten av andra material än plåt
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Betongvägen 1
- Postnummer & ort
- 65350 KARLSTAD
- Registrerat namn
- Protan Entreprenad ABReg 2013-10-18
- Registrerat namn
- Industritak i MalmöReg 1998-04-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
89,3 mkr
▼ 3,5 %Årets resultat
-13,6 mkr
▼ 76,6 %Tillgångar
34,7 mkr
▲ 16,7 %Eget kapital
204 tkr
▼ 94,6 %Soliditet
0,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
51
Medelantal
Totala skulder
34,5 mkr
▲ 32,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 89 332 668 | 92 577 909 | 95 121 000 | 159 574 000 |
| Övriga externa kostnader | 13 945 249 | 14 703 450 | - | - |
| Personalkostnader | 32 867 199 | 40 743 844 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −13 015 396 | −9 245 253 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −13 570 523 | −9 677 226 | −10 959 000 | −9 827 000 |
| Resultat före skatt | −13 570 523 | −9 677 226 | - | - |
| Årets resultat | −13 570 523 | −7 686 018 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 6 590 994 | 6 845 530 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 28 109 257 | 22 894 164 | - | - |
| Kassa & bank | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 34 700 251 | 29 739 694 | - | - |
| Eget kapital | 203 654 | 3 774 175 | - | - |
| Långfristiga skulder | 16 972 902 | 5 130 483 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 17 523 695 | 20 835 036 | - | - |
| Soliditet (%) | 0,6 % | 12,7 % | 14,4 % | 32,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 159,6 mkr (2021) till 89,3 mkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 13,6 mkr, en nettomarginal på −15,2 %.
- Soliditeten var 0,6 % vid årets slut, ned från 32,7 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, takarbeten av andra material än plåt (SNI 43412). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−14,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−15,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−3,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−17,6 % per år
2021 till 2024
Balanslikviditet
1,60
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
51 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-23
Format: application/zip
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
Uppdaterad 2026-09-23
3 varumärke(n) · 1 registrerade
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Karlstad
Andra registrerade bolag med säte i Karlstad.
- & Stenberg kommunikation ABAB
- 10:e ABAB
- 1209 ABAB
- 1234 Shopping ABAB
- 1st Modern ABAB
- 2 Bernhardsson ABAB
- 2c8 Business Solutions ABAB
- 2M Ventilation ABAB