Aktivt företag
PSW Bygg AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-13
Bolaget ska bedriva snickeriarbeten och byggverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 november 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 31001 Tillverkning av kontors- och butiksmöbler
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ullna Allé 19
- Postnummer & ort
- 18761 TÄBY
- Registrerat namn
- PSW Bygg ABReg 2019-11-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
993 tkr
▲ 3,8 %Årets resultat
6 tkr
▼ 89,0 %Tillgångar
430 tkr
▲ 1,0 %Eget kapital
276 tkr
▲ 2,1 %Soliditet
64,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
269 tkr
▲ 4,8 %Totala skulder
154 tkr
▼ 1,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 992 783 | 956 837 | 1 015 481 | 933 175 | 882 570 |
| Övriga externa kostnader | 285 613 | 311 478 | 340 361 | 298 815 | 294 033 |
| Personalkostnader | 639 829 | 560 542 | 642 609 | 542 219 | 531 391 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 7 213 | 65 213 | 983 | 23 845 | −29 503 |
| Resultat e. fin. poster | 7 572 | 65 940 | 1 754 | 23 524 | −29 528 |
| Resultat före skatt | 7 572 | 65 940 | 1 754 | 23 524 | −29 528 |
| Årets resultat | 5 716 | 52 157 | 1 548 | 23 524 | −29 528 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 430 163 | 426 005 | 352 614 | 356 556 | 340 330 |
| Kassa & bank | 268 974 | 256 563 | 159 806 | 178 767 | 194 532 |
| Summa tillgångar | 430 163 | 426 005 | 352 614 | 356 556 | 340 330 |
| Eget kapital | 276 218 | 270 502 | 218 345 | 216 796 | 193 272 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 153 945 | 155 503 | 134 269 | 139 760 | 147 058 |
| Soliditet (%) | 64,0 % | 63,0 % | 62,0 % | 61,0 % | 57,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 3,8 % jämfört med 2024, till 993 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 6 tkr, en nettomarginal på 0,6 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 64,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 43 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av kontors- och butiksmöbler (SNI 31001). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+3,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
2,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,79
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
993 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-20
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-10
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Täby
Andra registrerade bolag med säte i Täby.
- 065 INGCAP ABAB
- 08 Kommersiella Lokaler ABAB
- 10K Consulting ABAB
- 10X Ventures ABAB
- 11D Productions ABAB
- 11th Hour Consulting ABAB
- 1212 Holding ABAB
- 1416 Fastigheter och konferens ABAB