Aktivt företag
Psykologihuset SocWork Sverige AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-05
Konsultation inom socialt- och terapeutiskt arbete. Konsultation inom reklambyråverksamhet. Författarskap och föreläsning.
- Registrerat
- 7 februari 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86999 Annan övrig hälso- och sjukvård
- Bransch (SNI)
- SNI 88993 Övriga öppna sociala insatser för vuxna
- Bransch (SNI)
- SNI 64993 Handel med och förvaltning av värdepapper, för egen räkning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Eastmansvägen 23
- C/o
- C/o Christina Ling
- Postnummer & ort
- 11361 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Psykologihuset SocWork Sverige ABReg 2023-05-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,4 mkr
▲ 12,5 %Årets resultat
421 tkr
▼ 37,9 %Tillgångar
1,0 mkr
▼ 10,8 %Eget kapital
635 tkr
▼ 15,5 %Soliditet
62,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
440 tkr
▼ 54,6 %Totala skulder
390 tkr
▼ 1,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 2 424 127 | 2 154 985 | 450 059 |
| Övriga externa kostnader | 540 820 | 534 957 | 174 165 |
| Personalkostnader | 1 321 128 | 760 431 | 21 665 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 540 658 | 854 866 | 249 746 |
| Resultat e. fin. poster | 533 137 | 854 916 | 249 749 |
| Resultat före skatt | 533 137 | 854 916 | 249 749 |
| Årets resultat | 421 495 | 678 752 | 198 015 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 11 658 | 30 789 | 36 169 |
| Omsättningstillgångar | 1 012 983 | 1 118 014 | 244 951 |
| Kassa & bank | 440 351 | 969 944 | 149 312 |
| Summa tillgångar | 1 024 641 | 1 148 803 | 281 120 |
| Eget kapital | 635 105 | 751 767 | 223 015 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 389 535 | 397 036 | 58 105 |
| Soliditet (%) | 62,0 % | 65,0 % | 79,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 12,5 % jämfört med 2024, till 2,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 421 tkr, en nettomarginal på 17,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 62,0 % vid årets slut, ned från 79,0 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 91 % av bolagen med samma huvudbransch, annan övrig hälso- och sjukvård (SNI 86999). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
22,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
17,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+12,5 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
66,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,60
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-04
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB