Registrerat, ej verksamt
PureCare by Sandra AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom sjukvård, bemanning som sjuksköterska samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 7 september 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 87301 Vård och omsorg i särskilda boendeformer för äldre personer
- Bransch (SNI)
- SNI 86221 Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Västerled 165
- Postnummer & ort
- 16772 BROMMA
- Registrerat namn
- Trashing Companies 101 ABReg 2025-05-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
135 tkr
▲ 7,7 %Årets resultat
5 tkr
▼ 94,4 %Tillgångar
42 tkr
▼ 76,1 %Eget kapital
31 tkr
▼ 74,0 %Soliditet
73,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
24 tkr
▼ 86,5 %Totala skulder
11 tkr
▼ 80,4 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 134 805 | 125 131 |
| Övriga externa kostnader | 24 617 | 5 498 |
| Personalkostnader | 103 119 | 1 250 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 7 069 | 118 383 |
| Resultat e. fin. poster | 7 120 | 118 383 |
| Resultat före skatt | 7 120 | 118 383 |
| Årets resultat | 5 236 | 93 523 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | - | - |
| Omsättningstillgångar | 42 053 | 176 266 |
| Kassa & bank | 23 769 | 176 241 |
| Summa tillgångar | 42 053 | 176 266 |
| Eget kapital | 30 759 | 118 523 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 11 294 | 57 743 |
| Soliditet (%) | 73,1 % | 67,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en vinst på 5 tkr, en nettomarginal på 3,9 %.
- Soliditeten var 73,1 % vid årets slut, upp från 67,2 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 9 % av bolagen med samma huvudbransch, vård och omsorg i särskilda boendeformer för äldre personer (SNI 87301). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
5,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,9 %
Årets resultat / omsättning
Balanslikviditet
3,72
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
135 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-11
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Bromma
Andra registrerade bolag med säte i Bromma.
- 110'ans Djurbutik ABAB
- 12ans & Ubonér ABAB
- 1M Etablering ABAB
- 1SQ Development ABAB
- 2 Mether Consulting ABAB
- 2 steg från paradise ABAB
- 2015 NannyCare ABAB
- 28 Consulting ABAB