Aktivt företag
Putte Nelsson AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva artistisk och konstnärlig verksamhet, produktion inom musik-, nöjes- och TV- branschen, producera texter och musik samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 maj 1988
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Bransch (SNI)
- SNI 74130 Inredningsdesign
- Bransch (SNI)
- SNI 59200 Ljudinspelning och musikutgivning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kolartorpsvägen 7 A
- Postnummer & ort
- 14170 SEGELTORP
- Registrerat namn
- Putte Nelsson ABReg 2007-08-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
6,0 mkr
▲ 2,0 %Årets resultat
99 tkr
▼ 64,1 %Tillgångar
3,7 mkr
▲ 94,0 %Eget kapital
1,1 mkr
▼ 15,1 %Soliditet
30,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
3,2 mkr
▲ 118,3 %Totala skulder
2,6 mkr
▲ 336,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 5 991 779 | 5 871 889 | 6 801 300 | 4 918 646 | 1 087 822 |
| Övriga externa kostnader | 2 105 085 | 2 248 729 | 2 405 515 | 1 393 841 | - |
| Personalkostnader | 1 802 323 | 1 954 496 | 2 028 284 | 1 763 937 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 133 947 | 357 010 | 279 602 | 1 375 728 | - |
| Resultat e. fin. poster | 133 973 | 353 924 | 256 936 | 1 371 565 | 483 377 |
| Resultat före skatt | 133 973 | 353 924 | 256 936 | 1 371 565 | - |
| Årets resultat | 99 021 | 276 114 | 198 713 | 1 084 183 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 76 879 | 133 303 | 194 590 | 255 877 | - |
| Omsättningstillgångar | 3 669 327 | 1 797 879 | 1 936 985 | 2 363 797 | - |
| Kassa & bank | 3 201 930 | 1 466 642 | 1 712 723 | 2 095 713 | - |
| Summa tillgångar | 3 746 206 | 1 931 182 | 2 131 575 | 2 619 674 | - |
| Eget kapital | 1 131 216 | 1 332 195 | 1 681 081 | 1 982 367 | - |
| Långfristiga skulder | 0 | 33 095 | 79 970 | 167 969 | - |
| Kortfristiga skulder | 2 614 990 | 565 892 | 370 524 | 469 338 | - |
| Soliditet (%) | 30,2 % | 69,0 % | 78,9 % | 75,7 % | 52,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 2,0 % jämfört med 2024, till 6,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 99 tkr, en nettomarginal på 1,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 30,2 % vid årets slut, ned från 75,7 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, scenkonst (SNI 90200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+2,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+53,2 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
8,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,40
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,0 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-16
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Segeltorp
Andra registrerade bolag med säte i Segeltorp.
- 08 Driftteknik ABAB
- 08 Elteknik ABAB
- 2 M Holding ABAB
- 2 Touch Consulting ABAB
- 2JB Konsult ABAB
- A Dental Redovisning & Konsult ABAB
- A FILM FROM LUNDH ABAB
- A&C United Agriculture Developing (Europe) ABAB