Aktivt företag

Qlok Bygg AB

AB Org.nr 5592974124
← Tillbaka

Översikt

Föremålet för bolagets verksamhet är att utföra byggnadsarbeten, bedriva bemanning och entreprenad med fokus på byggnation samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även äga och förvalta fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
19 januari 2021
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Bransch (SNI)
SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
14760 UTTRAN
Registrerat namn
Qlok Bygg ABReg 2021-01-19

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
11,7 mkr
▲ 293,7 %
Årets resultat
148 tkr
▲ 215,6 %
Tillgångar
2,8 mkr
▲ 372,1 %
Eget kapital
174 tkr
▲ 128,3 %
Soliditet
8,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
1,2 mkr
▲ 354,7 %
Totala skulder
2,6 mkr
▲ 394,4 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 11 681 858 2 966 843 3 103 761 1 937 000 1 545 000
Övriga externa kostnader 2 163 381 803 261 1 233 618 - -
Personalkostnader 1 987 997 1 321 559 663 135 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 293 085 1 582 128 028 - -
Resultat e. fin. poster 286 079 2 827 132 516 261 000 25
Resultat före skatt 216 079 72 028 132 516 - -
Årets resultat 147 934 46 871 95 862 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 1 386 249 44 200 59 800 - -
Omsättningstillgångar 1 428 035 551 965 569 359 - -
Kassa & bank 1 238 219 272 291 408 220 - -
Summa tillgångar 2 814 284 596 165 629 159 - -
Eget kapital 174 268 76 333 129 462 - -
Långfristiga skulder 804 043 39 050 73 433 - -
Kortfristiga skulder 1 765 973 480 782 357 063 - -
Soliditet (%) 8,2 % 12,8 % 29,3 % 25,3 % 21,3 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen ökade med 293,7 % jämfört med 2024, till 11,7 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 148 tkr, en nettomarginal på 1,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 8,2 % vid årets slut, ned från 25,3 % (2022).
  • De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,81).
  • Omsättningen var högre än hos 94 % av bolagen med samma huvudbransch, byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
2,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+293,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+65,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
84,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,81
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,9 mkr
4 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Qlok Bygg AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-19 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-04 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-18 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-10 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-25 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Uttran

Andra registrerade bolag med säte i Uttran.

Alla företag i Uttran →