Aktivt företag
QnI Consulting AB
Översikt
Konsulttjänster med inriktning mot innovationsledning av företags utvecklingsprocesser och kvalitetssäkring av leverantörer för industri.
- Registrerat
- 14 december 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 44146 ALINGSÅS
- Registrerat namn
- QnI Consulting ABReg 2018-12-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,3 mkr
▲ 0,6 %Årets resultat
347 tkr
▼ 42,2 %Tillgångar
954 tkr
▲ 1,5 %Eget kapital
596 tkr
▼ 10,8 %Soliditet
62,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
271 tkr
▼ 29,6 %Totala skulder
359 tkr
▲ 31,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 318 729 | 1 310 946 | 0 | 279 000 | 1 072 000 |
| Övriga externa kostnader | 67 094 | 103 595 | 13 618 | - | - |
| Personalkostnader | 817 313 | 455 510 | 0 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 434 837 | 751 841 | −13 618 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 436 558 | 752 304 | −12 385 | 79 000 | 331 000 |
| Resultat före skatt | 436 558 | 752 304 | −12 385 | - | - |
| Årets resultat | 346 984 | 600 103 | −12 385 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 954 213 | 939 662 | 72 455 | - | - |
| Kassa & bank | 271 418 | 385 308 | 44 552 | - | - |
| Summa tillgångar | 954 213 | 939 662 | 72 455 | - | - |
| Eget kapital | 595 541 | 667 557 | 67 455 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 358 672 | 272 105 | 5 000 | - | - |
| Soliditet (%) | 62,4 % | 71,0 % | 93,1 % | 49,9 % | 74,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2024, 1,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 347 tkr, en nettomarginal på 26,3 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 62,4 % vid årets slut, upp från 49,9 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 69 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
33,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
26,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+0,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+5,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
58,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,66
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-01-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-19
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Alingsås
Andra registrerade bolag med säte i Alingsås.
- 1:819 Fastighets ABAB
- 1Trade Group ABAB
- 2Pasn Holding ABAB
- 3P projekt ABAB
- 420 bygg & Inredning ABAB
- 49Books ABAB
- 4C Analysis ABAB
- 4E Analysis ABAB