Qura Care AB
Översikt
Bolaget ska bedriva bemanning, rekrytering, personaluthyrning, konsultation, forskning, undervisning inom hälsa- och sjukvård samt hushållnära tjänster och därmed förenligt verksamhet till offentliga och privata verksamheter. Bolaget ska bedriva handel med värdepapper, förvalta dotter- och intressebolag, äga och förvalta andra bolag, förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 6 december 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 78201 Personaluthyrning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Stora gatan 34
- Postnummer & ort
- 72212 VÄSTERÅS
- Registrerat namn
- Qura Care ABReg 2018-12-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 53 429 812 | 76 587 006 | 56 573 950 | 6 315 867 | 3 177 773 |
| Övriga externa kostnader | 1 838 600 | 1 649 121 | 1 199 945 | 647 407 | 678 884 |
| Personalkostnader | 36 345 001 | 53 973 115 | 38 024 217 | 5 588 438 | 2 365 751 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 456 257 | 1 328 058 | 9 428 000 | 338 875 | 261 174 |
| Resultat e. fin. poster | 1 436 864 | 1 403 448 | 9 432 128 | 338 581 | 261 117 |
| Resultat före skatt | 1 436 864 | 2 903 448 | 7 932 128 | 338 581 | 261 117 |
| Årets resultat | 1 114 056 | 2 303 671 | 6 288 776 | 257 240 | 204 705 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 76 749 | 73 747 | 60 647 | 4 299 | - |
| Omsättningstillgångar | 8 167 716 | 17 918 507 | 18 558 075 | 2 728 125 | 1 240 486 |
| Kassa & bank | 3 707 463 | 3 971 779 | 5 074 199 | 1 226 801 | 558 823 |
| Summa tillgångar | 8 244 465 | 17 992 254 | 18 618 722 | 2 732 424 | 1 240 486 |
| Eget kapital | 3 533 755 | 2 419 699 | 6 366 029 | 467 253 | 352 012 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 4 710 710 | 15 572 555 | 10 752 693 | 2 265 171 | 888 474 |
| Soliditet (%) | 42,9 % | 13,4 % | 40,6 % | 17,1 % | 28,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 30,2 % jämfört med 2023, till 53,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,1 mkr, en nettomarginal på 2,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 42,9 % vid årets slut, upp från 17,1 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, personaluthyrning (SNI 78201). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Västerås
Andra registrerade bolag med säte i Västerås.
- & Cetera Arkitekter ABAB
- +46 Sverige ABAB
- 021 Fastighetsteknik ABAB
- 021 Skol ABAB
- 021 Solutions ABAB
- 021-Rör ABAB
- 08Byggprojekt ABAB
- 1:a Västmanlandsfonden ABAB