Aktivt företag
Qvilink AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-06
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom infrastruktur
- Registrerat
- 8 november 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 42120 Anläggning av järnvägar och tunnelbanor
- Bransch (SNI)
- SNI 85690 Övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 78201 Personaluthyrning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Lillhemsgatan 18
- Postnummer & ort
- 57134 NÄSSJÖ
- Registrerat namn
- Qvilink Partner ABReg 2026-02-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
12,4 mkr
▲ 43,2 %Årets resultat
1,3 mkr
▲ 224,0 %Tillgångar
5,8 mkr
▲ 128,3 %Eget kapital
2,1 mkr
▲ 115,3 %Soliditet
41,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
1,5 mkr
▲ 17,1 %Totala skulder
3,3 mkr
▲ 128,9 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 12 377 505 | 8 643 337 | 2 423 925 | 85 000 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 587 269 | 1 562 398 | 1 160 526 | 17 850 | - |
| Personalkostnader | 3 157 429 | 4 075 545 | 362 293 | 0 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 629 363 | 535 881 | 107 585 | 67 150 | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 784 574 | 534 991 | 557 453 | 42 350 | 0 |
| Resultat före skatt | 1 504 574 | 457 991 | 524 453 | 26 350 | - |
| Årets resultat | 1 329 654 | 410 356 | 503 905 | 15 814 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 0 | 150 000 | 50 000 | - |
| Omsättningstillgångar | 5 845 772 | 2 561 058 | 949 991 | 91 450 | - |
| Kassa & bank | 1 548 933 | 1 322 255 | 848 161 | 31 450 | - |
| Summa tillgångar | 5 845 772 | 2 561 058 | 1 099 991 | 141 450 | - |
| Eget kapital | 2 109 728 | 980 075 | 569 719 | 65 814 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 3 330 044 | 1 454 983 | 481 272 | 59 636 | - |
| Soliditet (%) | 41,6 % | 42,2 % | 55,3 % | 55,5 % | 100,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 2,4 mkr (2022) till 12,4 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 1,3 mkr, en nettomarginal på 10,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 41,6 % vid årets slut, ned från 55,5 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 87 % av bolagen med samma huvudbransch, anläggning av järnvägar och tunnelbanor (SNI 42120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
13,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+43,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+126,0 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
63,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,76
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,1 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-13
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Nässjö
Andra registrerade bolag med säte i Nässjö.
- 2Grow Accounting Småland ABAB
- 5Q Consulting ABAB
- 8bit Asset Management ABAB
- A.Hultmans Entreprenad ABAB
- aagaard group AktiebolagAB
- AAOL ABAB
- ÅB Holding Höglandet ABAB
- AB Ljudvåg i RoslagenAB