Aktivt företag
R-Karlssons Kraft AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Bolaget ska bedriva konsulttjänster inom socialt arbete såsom handledning, grupputveckling, konflikthantering, företagshälsovård, organisationskonsultation,behandling och utredning samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 juni 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 88993 Övriga öppna sociala insatser för vuxna
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Per Jensgatan 6
- Postnummer & ort
- 82735 LJUSDAL
- Registrerat namn
- R-Karlssons Kraft ABReg 2023-07-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,6 mkr
▼ 3,0 %Årets resultat
240 tkr
▲ 2,0 %Tillgångar
1,1 mkr
▲ 27,8 %Eget kapital
789 tkr
▲ 43,7 %Soliditet
74,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
790 tkr
▲ 61,5 %Totala skulder
271 tkr
▼ 3,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 565 138 | 1 613 397 | 773 010 |
| Övriga externa kostnader | 248 594 | 269 472 | 77 469 |
| Personalkostnader | 1 017 853 | 1 055 728 | 331 506 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 302 763 | 295 629 | 364 035 |
| Resultat e. fin. poster | 302 760 | 296 358 | 364 035 |
| Resultat före skatt | 302 760 | 296 358 | 364 035 |
| Årets resultat | 239 974 | 235 162 | 288 491 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 059 972 | 829 364 | 587 924 |
| Kassa & bank | 790 027 | 489 280 | 182 122 |
| Summa tillgångar | 1 059 972 | 829 364 | 587 924 |
| Eget kapital | 788 627 | 548 653 | 313 491 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 271 345 | 280 711 | 274 433 |
| Soliditet (%) | 74,4 % | 66,1 % | 53,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 3,0 % jämfört med 2024, till 1,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 240 tkr, en nettomarginal på 15,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 74,4 % vid årets slut, upp från 53,3 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 75 % av bolagen med samma huvudbransch, övriga öppna sociala insatser för vuxna (SNI 88993). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
19,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
15,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−3,0 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
30,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,91
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-10
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Ljusdal
Andra registrerade bolag med säte i Ljusdal.
- 24 timmar mat i Ljusdal ABAB
- 24 timmar padel i Hälsingland ABAB
- 3d by adam ABAB
- A & M Sister ABAB
- A Petterssons Smide ABAB
- AB DofvatorpetAB
- AB Kranbilar LjusdalAB
- AB Ljusdals ServicehusAB