Aktivt företag
R&M Revision AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Bolaget ska bedriva revision och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 17 januari 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 69202 Revision
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kammakargatan 22
- C/o
- c/o MT Revision AB
- Postnummer & ort
- 11140 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- R&M Revision ABReg 2023-01-17
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,5 mkr
▼ 36,4 %Årets resultat
1,3 mkr
▼ 47,5 %Tillgångar
5,9 mkr
▲ 32,2 %Eget kapital
3,3 mkr
▲ 32,0 %Soliditet
76,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
313 tkr
▲ 57,5 %Totala skulder
1,1 mkr
▲ 14,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 4 467 652 | 7 023 038 |
| Övriga externa kostnader | 686 492 | 510 425 |
| Personalkostnader | 1 527 109 | 2 180 247 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 2 098 063 | 4 095 963 |
| Resultat e. fin. poster | 2 133 695 | 4 111 103 |
| Resultat före skatt | 1 633 695 | 3 111 103 |
| Årets resultat | 1 298 562 | 2 471 883 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | - | - |
| Omsättningstillgångar | 5 904 379 | 4 466 153 |
| Kassa & bank | 312 621 | 198 482 |
| Summa tillgångar | 5 904 379 | 4 466 153 |
| Eget kapital | 3 295 445 | 2 496 883 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 108 934 | 969 270 |
| Soliditet (%) | 76,0 % | 73,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 1,3 mkr, en nettomarginal på 29,1 %.
- Soliditeten var 76,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 78 % av bolagen med samma huvudbransch, revision (SNI 69202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
47,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
29,1 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
39,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,32
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,2 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-06
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB