Aktivt företag
R-Medics AB
Översikt
Bolaget ska bedriva uthyrning av läkartjänster samt därmed förenlig verksamhet
- Registrerat
- 27 februari 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86211 Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Sjömansvägen 31
- Postnummer & ort
- 44150 ALINGSÅS
- Registrerat namn
- R-Medics ABReg 2018-02-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
1,3 mkr
▼ 31,7 %Årets resultat
131 tkr
▲ 26,2 %Tillgångar
1,2 mkr
▲ 10,0 %Eget kapital
987 tkr
▲ 2,8 %Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
151 tkr
▼ 11,2 %Totala skulder
222 tkr
▲ 59,2 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 252 136 | 1 834 094 | 2 221 812 | 1 201 000 | 1 059 000 |
| Övriga externa kostnader | 379 821 | 1 043 634 | 407 593 | - | - |
| Personalkostnader | 703 105 | 711 382 | 1 292 564 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 169 126 | −113 877 | 521 655 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 168 503 | −117 235 | 524 041 | 456 000 | 602 000 |
| Resultat före skatt | 168 503 | 152 765 | 524 041 | - | - |
| Årets resultat | 131 003 | 103 812 | 411 306 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 850 000 | 850 000 | 850 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 359 511 | 249 691 | 916 297 | - | - |
| Kassa & bank | 150 974 | 170 064 | 144 973 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 209 511 | 1 099 691 | 1 766 297 | - | - |
| Eget kapital | 987 389 | 960 197 | 1 060 385 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 222 122 | 139 494 | 435 912 | - | - |
| Soliditet (%) | - | 87,0 % | 72,0 % | 85,0 % | 85,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 2,2 mkr (2024) till 1,3 mkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 131 tkr, en nettomarginal på 10,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Omsättningen var högre än hos 71 % av bolagen med samma huvudbransch, primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
13,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−31,7 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+4,3 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
13,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,62
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
8 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-03-31)
Registrerad: 2026-06-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-03-31)
Registrerad: 2025-10-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-03-31)
Registrerad: 2024-09-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-03-31)
Registrerad: 2023-05-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-03-31)
Registrerad: 2022-05-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-03-31)
Registrerad: 2021-05-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-03-31)
Registrerad: 2020-05-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-03-31)
Registrerad: 2019-10-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Alingsås
Andra registrerade bolag med säte i Alingsås.
- 1:819 Fastighets ABAB
- 1Trade Group ABAB
- 2Pasn Holding ABAB
- 3P projekt ABAB
- 420 bygg & Inredning ABAB
- 49Books ABAB
- 4C Analysis ABAB
- 4E Analysis ABAB