Aktivt företag
R.N. Catering AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-04
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva catering, restaurang och caféverksamhet samt uthyrning av personal för catering och restaurang och caféverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 13 januari 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 56210 Cateringverksamhet vid enskilda evenemang
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Fajansvägen 39
- Postnummer & ort
- 23842 OXIE
- Registrerat namn
- R.N. Catering ABReg 2016-01-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
2,9 mkr
▲ 1,2 %Årets resultat
41 tkr
▲ 172,6 %Tillgångar
828 tkr
▲ 45,2 %Eget kapital
380 tkr
▲ 12,1 %Soliditet
45,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
225 tkr
▲ 91,5 %Totala skulder
448 tkr
▲ 93,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 864 840 | 2 829 516 | 2 596 799 | 1 842 924 | 2 056 341 |
| Övriga externa kostnader | 169 458 | 263 649 | 256 327 | 250 081 | 263 890 |
| Personalkostnader | 1 389 035 | 1 110 078 | 838 948 | 721 806 | 772 184 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 47 903 | −57 740 | 97 323 | −40 416 | 235 256 |
| Resultat e. fin. poster | 48 080 | −56 656 | 97 513 | −40 416 | 235 256 |
| Resultat före skatt | 48 080 | −56 656 | 97 513 | −40 416 | 235 256 |
| Årets resultat | 41 140 | −56 656 | 77 857 | −40 416 | 183 736 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 828 460 | 570 475 | 729 644 | 425 153 | 602 957 |
| Kassa & bank | 225 402 | 117 729 | 273 228 | 285 749 | 277 092 |
| Summa tillgångar | 828 460 | 570 475 | 729 644 | 425 153 | 602 957 |
| Eget kapital | 380 042 | 338 902 | 395 558 | 317 702 | 458 118 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 448 418 | 231 573 | 334 086 | 107 451 | 144 839 |
| Soliditet (%) | 45,9 % | 59,4 % | 54,2 % | 74,7 % | 76,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 1,8 mkr (2021) till 2,9 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 41 tkr, en nettomarginal på 1,4 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 45,9 % vid årets slut, ned från 74,7 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 77 % av bolagen med samma huvudbransch, cateringverksamhet vid enskilda evenemang (SNI 56210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+1,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+8,6 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
10,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,85
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-11
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-09-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-10-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Oxie
Andra registrerade bolag med säte i Oxie.
- 10 Taxi ABAB
- 100 Grader ABAB
- 3% Sweden ABAB
- 3T Sverige ABAB
- A.F Snabb Transport ABAB
- AA Bygg & Städtjänster ABAB
- AB Cypressen MåleriAB
- AB LundalägeAB