Aktivt företag

RAAi Bygg AB

AB Org.nr 5592473945
← Tillbaka

Översikt

Verksamhet ska bedriva kakel- och klinkerinstallationer, renovering av fastigheter, byggnation, rivning, måleri, och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
11 mars 2020
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43330 Golv- och väggbeläggningsarbeten
Bransch (SNI)
SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
Bransch (SNI)
SNI 43110 Rivning av hus och byggnader
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Silvergården 13 B
Postnummer & ort
26143 LANDSKRONA
Registrerat namn
RAAi Bygg ABReg 2020-03-11

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2026
Omsättning
686 tkr
▼ 31,1 %
Årets resultat
11 tkr
▼ 94,2 %
Tillgångar
52 tkr
▼ 79,2 %
Eget kapital
37 tkr
▼ 82,7 %
Soliditet
72,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
24 tkr
▼ 85,9 %
Totala skulder
14 tkr
▼ 54,9 %
Nyckeltal 20262025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 686 482 996 448 662 115 743 494 531 797
Övriga externa kostnader 128 965 194 260 195 666 - -
Personalkostnader 519 348 511 731 501 518 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 13 023 220 803 −72 711 - -
Resultat e. fin. poster 13 683 221 313 −72 517 107 091 126 227
Resultat före skatt 13 683 221 313 −72 517 - -
Årets resultat 11 005 190 807 −72 517 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 0 2 8 632 - -
Omsättningstillgångar 51 509 247 668 147 860 - -
Kassa & bank 24 213 171 257 30 564 - -
Summa tillgångar 51 509 247 670 156 492 - -
Eget kapital 37 395 216 391 153 584 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 14 114 31 279 2 908 - -
Soliditet (%) 72,6 % 87,4 % 98,1 % 93,3 % 76,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2026
  • Omsättningen minskade med 31,1 % jämfört med 2025, till 686 tkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 11 tkr, en nettomarginal på 1,6 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 72,6 % vid årets slut, ned från 93,3 % (2023).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,6 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 15 % av bolagen med samma huvudbransch, golv- och väggbeläggningsarbeten (SNI 43330). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−31,1 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+6,6 % per år
2022 till 2026
Balanslikviditet
3,65
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
686 tkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför RAAi Bygg AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2026-02-28)
Registrerad: 2026-04-27 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-02-28)
Registrerad: 2025-06-16 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-02-28)
Registrerad: 2024-04-02 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-02-28)
Registrerad: 2023-07-24 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-02-28)
Registrerad: 2022-04-01 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-02-28)
Registrerad: 2021-08-12 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Landskrona

Andra registrerade bolag med säte i Landskrona.

Alla företag i Landskrona →