Aktivt företag
Race With Eddie AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-09
Aktiebolaget ska bedriva tillverkning av och grossisthandel med produkter inom sport och fritid.
- Registrerat
- 11 april 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 32300 Tillverkning av sportartiklar
- Bransch (SNI)
- SNI 46491 Partihandel med sport- och fritidsartiklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Södra Svängen 2
- Postnummer & ort
- 23537 VELLINGE
- Registrerat namn
- Race With Eddie ABReg 2018-04-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
448 tkr
▲ 79,7 %Årets resultat
42 tkr
▲ 8,6 %Tillgångar
744 tkr
▼ 0,9 %Eget kapital
173 tkr
▲ 32,1 %Soliditet
23,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
28 tkr
▲ 162,2 %Totala skulder
571 tkr
▼ 7,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 448 062 | 249 399 | 184 290 | 202 511 | 180 659 |
| Övriga externa kostnader | 23 666 | 17 898 | 8 165 | 7 529 | 5 920 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 60 439 | 59 463 | 14 794 | −380 | 38 528 |
| Resultat e. fin. poster | 53 092 | 49 496 | 14 277 | −605 | 38 528 |
| Resultat före skatt | 53 092 | 49 496 | 14 277 | −605 | 38 528 |
| Årets resultat | 41 880 | 38 550 | 11 309 | −605 | 30 510 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 743 796 | 750 922 | 539 404 | 365 294 | 116 805 |
| Kassa & bank | 28 117 | 10 724 | 2 642 | 6 394 | 426 |
| Summa tillgångar | 743 796 | 750 922 | 539 404 | 365 294 | 116 805 |
| Eget kapital | 172 549 | 130 669 | 92 119 | 80 810 | 81 415 |
| Långfristiga skulder | 517 736 | 590 347 | 389 584 | 219 584 | 29 584 |
| Kortfristiga skulder | 53 511 | 29 906 | 57 701 | 64 900 | 5 806 |
| Soliditet (%) | 23,0 % | 17,0 % | 17,0 % | 22,0 % | 70,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 184 tkr (2023) till 448 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 42 tkr, en nettomarginal på 9,3 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 23,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 44 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av sportartiklar (SNI 32300). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
13,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
9,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+79,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+25,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
24,3 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-17
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-03-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-03-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-12-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2022-03-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-08-31)
Registrerad: 2020-12-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-08-31)
Registrerad: 2019-12-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Vellinge
Andra registrerade bolag med säte i Vellinge.
- 14 energy Eklund & Eklund energideklarationer i Skåne ABAB
- 19-69 Group ABAB
- 1982 Holdings ABAB
- 204 gruppen ABAB
- 2nd Planet ABAB
- 2nd Planet Solutions ABAB
- 2sixty5 ABAB
- 33 Grader ABAB