Aktivt företag
Racetrack Microtron Systems AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget skall bedriva verksamhet avseende konstruktion, produktion och försäljning av medicinsk utrustning samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 april 1987
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 32501 Tillverkning av medicinska och dentala instrument och tillbehör
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Husbyborgsvägen 9
- Postnummer & ort
- 75228 UPPSALA
- Registrerat namn
- Racetrack Microtron Systems ABReg 2009-11-10
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,9 mkr
▼ 21,9 %Årets resultat
-426 tkr
▼ 108,8 %Tillgångar
8,1 mkr
▼ 16,0 %Eget kapital
6,2 mkr
▼ 6,4 %Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
4,7 mkr
▼ 23,6 %Totala skulder
1,9 mkr
▼ 25,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 906 030 | 3 722 144 | 2 878 878 | 3 047 352 | 2 302 284 |
| Övriga externa kostnader | 859 602 | 873 951 | 1 052 434 | 962 600 | 874 322 |
| Personalkostnader | 109 871 | 311 226 | 41 415 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −906 403 | 5 590 229 | 109 646 | 291 758 | 348 719 |
| Resultat e. fin. poster | −894 066 | 5 597 301 | 110 180 | 291 596 | 348 359 |
| Resultat före skatt | −426 066 | 5 129 301 | 110 180 | 291 596 | 348 359 |
| Årets resultat | −426 066 | 4 839 262 | 87 646 | 231 020 | 313 974 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 63 796 | 95 802 | 128 743 | 15 865 | 21 465 |
| Omsättningstillgångar | 8 055 956 | 9 576 169 | 9 277 129 | 9 038 214 | 7 825 108 |
| Kassa & bank | 4 737 526 | 6 202 200 | 7 020 653 | 6 048 941 | 5 065 129 |
| Summa tillgångar | 8 119 752 | 9 671 971 | 9 405 872 | 9 054 079 | 7 846 573 |
| Eget kapital | 6 202 196 | 6 628 262 | 1 789 000 | 1 701 354 | 1 470 334 |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 5 946 753 | 5 686 537 | 4 846 241 |
| Kortfristiga skulder | 1 917 556 | 2 575 709 | 1 670 119 | 1 666 188 | 1 529 998 |
| Soliditet (%) | - | - | 19,0 % | 18,8 % | 18,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 21,9 % jämfört med 2024, till 2,9 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 426 tkr, en nettomarginal på −14,7 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 74 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av medicinska och dentala instrument och tillbehör (SNI 32501). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−31,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−14,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−21,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+6,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−6,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,20
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-16
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-11-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-10-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-10-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-09-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Ventilation ABAB
- 018MÅLERI ABAB
- 02 Bygg & Fastighet ABAB
- 04 Grupp ABAB
- 1 Frisör Uppsala ABAB