Aktivt företag

RacketVision AB

AB Org.nr 5592560626
← Tillbaka

Översikt

Bolaget ska bedriva idrottsverksamhet och upplåtelse av lokaler för idrottslig verksamhet och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
15 maj 2020
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 68203 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
27152 YSTAD
Registrerat namn
RacketVision ABReg 2020-09-24

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
3,4 mkr
▲ 16,1 %
Årets resultat
-253 tkr
▲ 36,3 %
Tillgångar
29,4 mkr
▼ 1,7 %
Eget kapital
14,7 mkr
▼ 1,7 %
Soliditet
50,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
76 kr
▼ 88,0 %
Totala skulder
14,7 mkr
▼ 1,9 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 3 436 416 2 960 777 5 036 000 4 735 000 1 026 599
Övriga externa kostnader 515 365 532 660 - - 378 520
Personalkostnader 479 874 687 976 - - 426 445
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 437 702 504 847 - - 140 481
Resultat e. fin. poster −217 285 −397 189 −14 000 101 000 39 583
Resultat före skatt −217 285 −397 189 - - 39 583
Årets resultat −252 938 −397 189 - - 39 583
Balansräkning
Anläggningstillgångar 28 997 979 29 630 690 - - 29 850 562
Omsättningstillgångar 407 241 279 242 - - 4 683 729
Kassa & bank 76 634 - - 2 060 250
Summa tillgångar 29 405 220 29 909 932 31 186 000 31 365 000 34 534 291
Eget kapital 14 689 774 14 942 712 - - 15 261 777
Långfristiga skulder 12 897 187 13 526 153 - - 10 222 863
Kortfristiga skulder 1 782 606 1 441 067 - - 9 049 651
Soliditet (%) 50,0 % 50,0 % 49,2 % 48,7 % 44,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen ökade med 16,1 % jämfört med 2024, till 3,4 mkr.
  • Årets resultat blev en förlust på 253 tkr, en nettomarginal på −7,4 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 50,0 % vid årets slut.
  • De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,23).
  • Omsättningen var högre än hos 80 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
12,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−7,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+16,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+35,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−1,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,23
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,4 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför RacketVision AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-05 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-08 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-02 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-30 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-30 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Ystad

Andra registrerade bolag med säte i Ystad.

Alla företag i Ystad →