Aktivt företag

Radiation Control Instruments Nordic AB

AB Org.nr 5590578117
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-05

Bolaget skall bedriva försäljning, service, kalibrering, utbildning samt mättjänster inom special instrument (radioaktiv strålning) samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
7 april 2016
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 26510 Tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Industrigatan 17
Postnummer & ort
38632 FÄRJESTADEN
Registrerat namn
Radiation Control Instruments Nordic ABReg 2016-05-20

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
79 tkr
▼ 76,5 %
Årets resultat
1 tkr
▼ 94,2 %
Tillgångar
372 tkr
▼ 60,6 %
Eget kapital
152 tkr
▲ 0,7 %
Soliditet
44,2 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
39 tkr
▼ 11,2 %
Totala skulder
204 tkr
▼ 73,7 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 79 498 338 063 608 616 98 191 477 115
Övriga externa kostnader 94 421 157 906 601 451 85 269 378 121
Personalkostnader 426 2 743 0 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 6 451 40 891 7 507 12 922 57 138
Resultat e. fin. poster 1 489 26 070 7 516 12 922 57 134
Resultat före skatt 1 489 26 070 7 516 12 922 41 320
Årets resultat 1 106 19 015 7 516 10 244 31 168
Balansräkning
Anläggningstillgångar 329 260 899 260 829 463 318 772 90 689
Omsättningstillgångar 42 751 45 285 187 686 134 511 203 370
Kassa & bank 38 640 43 511 52 406 2 722 184 435
Summa tillgångar 372 011 944 545 1 017 149 453 283 294 059
Eget kapital 151 990 150 884 131 869 124 354 114 110
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 204 207 777 847 869 466 313 115 164 135
Soliditet (%) 44,2 % 17,3 % 14,2 % 30,2 % 59,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 609 tkr (2022) till 79 tkr (2024).
  • Årets resultat blev en vinst på 1 tkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
  • Soliditeten var 44,2 % vid årets slut, upp från 30,2 % (2021).
  • De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,21).
  • Omsättningen var högre än hos 7 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering (SNI 26510). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−76,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−36,1 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
0,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,21
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Radiation Control Instruments Nordic AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-11

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-27 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-31 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-13 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Färjestaden

Andra registrerade bolag med säte i Färjestaden.

Alla företag i Färjestaden →