Aktivt företag
Ragnarsson Bil & Maskin Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Bolaget skall utföra bilskrotning samt bedriva försäljning av nya och begagnade reservdelar, försäljning av entreprenadmaskiner och bilar samt utföra transporter och maskintjänster med bilar respektive kranar och traktorer och kranar samt uthyrning av industrifastighet och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 8 januari 1980
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46871 Partihandel med uttjänta fordon
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bandygatan 3
- Postnummer & ort
- 71134 LINDESBERG
- Registrerat namn
- Ragnarsson Bil & Maskin AktiebolagReg 1982-04-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
7,2 mkr
▼ 14,1 %Årets resultat
3,9 mkr
▼ 67,9 %Tillgångar
100,3 mkr
▲ 4,4 %Eget kapital
91,6 mkr
▲ 4,5 %Soliditet
92,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
8,0 mkr
▲ 65,9 %Totala skulder
7,4 mkr
▲ 8,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 7 244 585 | 8 434 217 | 10 775 539 | 13 190 000 | 12 691 000 |
| Övriga externa kostnader | 306 293 | 429 783 | 686 526 | - | - |
| Personalkostnader | 2 821 268 | 2 703 371 | 2 707 842 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −71 829 | 44 174 | 5 258 447 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 4 277 253 | 12 886 835 | −2 657 809 | 21 152 000 | 10 894 000 |
| Resultat före skatt | 4 539 404 | 12 823 050 | −4 100 509 | - | - |
| Årets resultat | 3 913 923 | 12 180 330 | −5 524 830 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 3 925 083 | 5 561 339 | 2 381 273 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 96 364 717 | 90 509 666 | 80 860 112 | - | - |
| Kassa & bank | 7 962 751 | 4 800 924 | 3 853 147 | - | - |
| Summa tillgångar | 100 289 800 | 96 071 005 | 83 241 385 | - | - |
| Eget kapital | 91 649 086 | 87 735 163 | 75 554 833 | - | - |
| Långfristiga skulder | 32 915 | 0 | 36 051 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 7 363 465 | 6 829 357 | 6 207 801 | - | - |
| Soliditet (%) | 92,0 % | 93,0 % | 92,0 % | 96,0 % | 95,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 13,2 mkr (2022) till 7,2 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 3,9 mkr, en nettomarginal på 54,0 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 92,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 87 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med uttjänta fordon (SNI 46871). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−1,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
54,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−14,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−13,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
4,3 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
1,8 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Lindesberg
Andra registrerade bolag med säte i Lindesberg.
- A dato Holding ABAB
- A M V Förvaltning ABAB
- A.V. Maskin och Ved AktiebolagAB
- AB LindetravAB
- AB Martin AlmgrenAB
- AB Trostek TransportAB
- AB VS & Energi LindesbergAB
- Adam Nilsson Holding ABAB