Aktivt företag

Rail Supply Sweden AB

AB Org.nr 5592639677
← Tillbaka

Översikt

Bolaget ska bedriva försäljning av material samt system och konsulttjänster relaterat till järnväg/spårväg samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
16 juli 2020
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 46649 Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning
Bransch (SNI)
SNI 43210 Elinstallationer
Bransch (SNI)
SNI 27900 Tillverkning av annan elapparatur
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Fågelsångsvägen 18 C
Postnummer & ort
18642 VALLENTUNA
Registrerat namn
Rail Supply Sweden ABReg 2020-11-20

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
15,5 mkr
▼ 68,3 %
Årets resultat
1,9 mkr
▲ 4,2 %
Tillgångar
7,8 mkr
▲ 7,8 %
Eget kapital
5,1 mkr
▲ 58,7 %
Soliditet
65,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
4,6 mkr
▲ 957,1 %
Totala skulder
2,7 mkr
▼ 32,4 %
Nyckeltal 2024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 15 548 384 49 020 724 14 275 000 4 812 000
Övriga externa kostnader 1 182 804 3 365 397 - -
Personalkostnader - - - -
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat 1 895 341 1 794 002 - -
Resultat e. fin. poster 1 906 675 1 798 502 −1 179 000 −2 400 000
Resultat före skatt 1 906 675 1 798 502 - -
Årets resultat 1 874 175 1 798 502 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 0 0 - -
Omsättningstillgångar 7 805 013 7 241 686 - -
Kassa & bank 4 607 812 435 886 - -
Summa tillgångar 7 805 013 7 241 686 - -
Eget kapital 5 068 626 3 194 451 - -
Långfristiga skulder - - - -
Kortfristiga skulder 2 736 387 4 047 235 - -
Soliditet (%) 65,0 % 44,0 % 14,0 % 0,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen minskade med 68,3 % jämfört med 2023, till 15,5 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 1,9 mkr, en nettomarginal på 12,1 %.
  • Soliditeten var 65,0 % vid årets slut, upp från 0,0 % (2021).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,9 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 82 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning (SNI 46649). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
12,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
12,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−68,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+4,4 % per år
2022 till 2024
Avkastning på eget kapital
37,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,85
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Rail Supply Sweden AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-23 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-21 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-11 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-12 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Vallentuna

Andra registrerade bolag med säte i Vallentuna.

Alla företag i Vallentuna →