Aktivt företag
RaKon Invest AB
Översikt
Bolaget skall investera i och utveckla företag i syfte att skapa värdetillväxt samt bedriva konsultverksamhet inom områdena ledning och utveckling av företag samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 19 januari 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Slånbärsvägen 14
- Postnummer & ort
- 82135 BOLLNÄS
- Registrerat namn
- RaKon Invest ABReg 2022-02-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,2 mkr
▼ 38,0 %Årets resultat
7 tkr
▼ 99,3 %Tillgångar
3,3 mkr
▼ 3,8 %Eget kapital
951 tkr
▲ 0,7 %Soliditet
44,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
3,3 mkr
▲ 140,2 %Totala skulder
1,7 mkr
▼ 19,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 200 732 | 1 935 243 | 16 000 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 187 351 | 181 224 | 22 633 | - |
| Personalkostnader | 89 950 | 18 216 | 0 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 923 431 | 1 733 513 | −6 633 | - |
| Resultat e. fin. poster | 445 436 | 1 569 079 | 1 771 | −18 000 |
| Resultat före skatt | 174 436 | 1 174 079 | 1 771 | - |
| Årets resultat | 6 540 | 929 279 | 1 771 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 1 540 000 | 1 540 000 | - |
| Omsättningstillgångar | 3 306 602 | 1 895 508 | 18 764 | - |
| Kassa & bank | 3 306 599 | 1 376 795 | 17 234 | - |
| Summa tillgångar | 3 306 602 | 3 435 508 | 1 558 764 | - |
| Eget kapital | 950 584 | 944 043 | 14 764 | - |
| Långfristiga skulder | 789 978 | 1 346 583 | 1 534 000 | - |
| Kortfristiga skulder | 900 040 | 749 882 | 10 000 | - |
| Soliditet (%) | 44,7 % | 36,6 % | 0,9 % | 0,8 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 38,0 % jämfört med 2024, till 1,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 7 tkr, en nettomarginal på 0,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 44,7 % vid årets slut, upp från 0,8 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 66 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
76,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−38,0 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
0,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,67
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-30
Format: application/zip
EU-varumärken
Registrerade varumärken kopplade till detta företag.
Uppdaterad 2026-09-12
1 varumärke(n)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Bollnäs
Andra registrerade bolag med säte i Bollnäs.
- 0278 Invest ABAB
- 3 i D ABAB
- 3 line sign AktiebolagAB
- 3D Delta Design ABAB
- 3North ABAB
- A Palmborn Invest ABAB
- Å. Eklunds Bleck- & Plåtslageri AktiebolagAB
- A. Forsells Fastigheter i Söderhamn ABAB