Aktivt företag

RAL Städ AB

AB Org.nr 5593418261
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-08-02

Företaget ska utföra lokalvårdstjänster, flyttjänster, byggtjänster, rivning och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
20 oktober 2021
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 43350 Annan slutbehandling av byggnader
Bransch (SNI)
SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Bransch (SNI)
SNI 81210 Lokalvård
Bransch (SNI)
SNI 43110 Rivning av hus och byggnader
Bransch (SNI)
SNI 49420 Flyttjänster
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Göteborgsvägen 3
Postnummer & ort
44330 LERUM
Registrerat namn
RAL Städ ABReg 2021-11-19

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
933 tkr
▼ 21,5 %
Årets resultat
-40 tkr
▼ 887,1 %
Tillgångar
263 tkr
▼ 20,0 %
Eget kapital
35 tkr
▼ 71,7 %
Soliditet
14,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
79 tkr
▲ 78,7 %
Totala skulder
227 tkr
▲ 43,9 %
Nyckeltal 2025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 932 545 1 187 243 1 186 264 1 420 969
Övriga externa kostnader 161 321 210 140 250 467 187 031
Personalkostnader 843 572 1 154 868 946 058 1 210 125
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat −84 542 12 272 −13 925 187 117
Resultat e. fin. poster −84 882 10 631 −16 005 186 507
Resultat före skatt −39 882 10 631 −8 046 133 548
Årets resultat −39 882 5 067 −8 814 104 123
Balansräkning
Anläggningstillgångar 10 466 14 877 42 647 30 359
Omsättningstillgångar 252 091 313 259 356 559 478 862
Kassa & bank 78 550 43 964 24 672 185 235
Summa tillgångar 262 557 328 136 399 206 509 221
Eget kapital 35 494 125 376 120 309 129 123
Långfristiga skulder - - - -
Kortfristiga skulder 227 063 157 760 233 897 327 139
Soliditet (%) 14,0 % 49,0 % 39,0 % 34,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen minskade med 21,5 % jämfört med 2024, till 933 tkr.
  • Årets resultat blev en förlust på 40 tkr, en nettomarginal på −4,3 %. 2 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 14,0 % vid årets slut, ned från 34,0 % (2022).
  • Omsättningen var högre än hos 36 % av bolagen med samma huvudbransch, annan slutbehandling av byggnader (SNI 43350). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−9,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−4,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−21,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−11,3 % per år
2023 till 2025
Balanslikviditet
1,11
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
466 tkr
2 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför RAL Städ AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-08-02

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-30 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-23 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-31 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-31 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Lerum

Andra registrerade bolag med säte i Lerum.

Alla företag i Lerum →