Ramn & Co AB
Översikt
Aktiebolaget ska vara konsultverksamhet inom reklam, marknadsföring och affärsutveckling, samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva grossistverksamhet (kläder och heminredning) och försäljning (kläder och heminredning) samt förvalta fast egendom.Dessutom konsultverksamhet inom mark, anläggning och bygg.
- Registrerat
- 18 oktober 2007
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 73111 Reklambyråverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Strandvägen 10
- Postnummer & ort
- 14763 UTTRAN
- Registrerat namn
- Ramn & Co ABReg 2007-10-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 98 616 | 667 149 | 690 061 | 1 132 603 | 1 377 408 |
| Övriga externa kostnader | 256 502 | 372 305 | 418 418 | - | - |
| Personalkostnader | 19 482 | 40 349 | 27 167 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −199 993 | 147 274 | −93 415 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −201 280 | 144 191 | −95 420 | 447 447 | 73 991 |
| Resultat före skatt | −146 280 | 144 191 | −25 420 | - | - |
| Årets resultat | −146 280 | 104 374 | −25 723 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 1 389 | 2 084 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 108 152 | 364 786 | 306 011 | - | - |
| Kassa & bank | 94 305 | 226 402 | 185 228 | - | - |
| Summa tillgångar | 108 152 | 366 175 | 308 095 | - | - |
| Eget kapital | 80 465 | 276 745 | 172 371 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 27 687 | 34 430 | 80 724 | - | - |
| Soliditet (%) | 74,4 % | 87,5 % | 70,1 % | 79,9 % | 68,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 4 år i rad, från 1,4 mkr (2021) till 99 tkr (2025).
- Årets resultat blev en förlust på 146 tkr. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 74,4 % vid årets slut, ned från 79,9 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 16 % av bolagen med samma huvudbransch, reklambyråverksamhet (SNI 73111). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Uttran
Andra registrerade bolag med säte i Uttran.
- 2040 Holding ABAB
- 4 Your Office Uttran ABAB
- 71:ans Alltjänster ABAB
- AB FirmabAB
- AB MedicArt Hälsa och Skönhet 2025AB
- AB MST Mathias Schakt & TeknikAB
- Abrahams Åkeri ABAB
- ABSE - All Byggservice Sverige ABAB