Aktivt företag

Ramning Utbildning AB

AB Org.nr 5569524498
← Tillbaka

Översikt

Företaget kommer att bedriva förskoleverksamhet samt pedagogisk konsultverksamhet och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
6 december 2013
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 85100 Förskoleutbildning
Bransch (SNI)
SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Gåsgränd 3
C/o
Ramning group aktiebolag
Postnummer & ort
11127 STOCKHOLM
Registrerat namn
Ramning Utbildning ABReg 2013-12-06

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
4,1 mkr
▲ 8,9 %
Årets resultat
13 tkr
▼ 70,5 %
Tillgångar
512 tkr
▼ 62,9 %
Eget kapital
66 tkr
▼ 92,3 %
Soliditet
12,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
6
Medelantal
Kassa & bank
299 tkr
▲ 147,5 %
Totala skulder
446 tkr
▼ 15,2 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 4 129 016 3 790 949 3 695 924 3 346 000 3 312 000
Övriga externa kostnader 787 444 862 349 12 113 - -
Personalkostnader 2 495 802 2 330 677 2 091 225 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 615 944 363 840 1 683 101 - -
Resultat e. fin. poster 617 150 354 711 1 677 318 1 594 000 1 653 000
Resultat före skatt 17 150 54 711 177 318 - -
Årets resultat 12 721 43 114 140 690 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 0 0 0 - -
Omsättningstillgångar 511 666 1 378 956 1 301 428 - -
Kassa & bank 298 867 120 771 119 876 - -
Summa tillgångar 511 666 1 378 956 1 301 428 - -
Eget kapital 65 900 853 179 810 065 - -
Långfristiga skulder 0 112 771 186 425 - -
Kortfristiga skulder 445 766 413 006 304 938 - -
Soliditet (%) 12,9 % 61,9 % 62,2 % 66,7 % 78,4 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 3,3 mkr (2020) till 4,1 mkr (2024).
  • Årets resultat blev en vinst på 13 tkr, en nettomarginal på 0,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 12,9 % vid årets slut, ned från 66,7 % (2021).
  • Omsättningen var högre än hos 32 % av bolagen med samma huvudbransch, förskoleutbildning (SNI 85100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
14,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+8,9 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+5,7 % per år
2020 till 2024
Balanslikviditet
1,15
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
688 tkr
6 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Ramning Utbildning AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-12-16 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2025-01-12 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-12-14 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Stockholm

Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.

Alla företag i Stockholm →