Aktivt företag
Randleff & Wiggander rörinstallationer AB
Översikt
Bolagets verksamhet skall bestå av att utföra bygg, renoveringar och VVS- installationer samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 15 januari 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 16561 HÄSSELBY
- Registrerat namn
- Randleff & Wiggander rörinstallationer ABReg 2021-02-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,4 mkr
▲ 13,6 %Årets resultat
270 tkr
▲ 19,1 %Tillgångar
2,0 mkr
▲ 0,4 %Eget kapital
804 tkr
▲ 11,1 %Soliditet
69,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
1,2 mkr
▲ 9,5 %Totala skulder
481 tkr
▼ 28,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 445 739 | 3 914 006 | 4 736 190 | 3 205 000 | 2 422 000 |
| Övriga externa kostnader | 605 919 | 599 044 | 920 686 | - | - |
| Personalkostnader | 1 635 359 | 1 599 750 | 1 398 323 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 462 669 | 386 388 | 646 608 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 464 514 | 393 226 | 626 230 | 611 000 | 867 000 |
| Resultat före skatt | 344 414 | 290 426 | 460 130 | - | - |
| Årets resultat | 270 161 | 226 842 | 362 314 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 024 272 | 2 016 477 | 1 973 688 | - | - |
| Kassa & bank | 1 227 691 | 1 121 567 | 592 433 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 024 272 | 2 016 477 | 1 973 688 | - | - |
| Eget kapital | 804 448 | 724 287 | 897 445 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 480 824 | 673 290 | 560 143 | - | - |
| Soliditet (%) | 69,0 % | 60,0 % | 66,0 % | 53,0 % | 46,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 13,6 % jämfört med 2024, till 4,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 270 tkr, en nettomarginal på 6,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 69,0 % vid årets slut, upp från 53,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 66 % av bolagen med samma huvudbransch, värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
10,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+13,6 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+16,4 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
33,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,21
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,2 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Jämför Randleff & Wiggander rörinstallationer AB med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hässelby
Andra registrerade bolag med säte i Hässelby.
- 164 Nya internationella förskolan ABAB
- 321 Redovisningskonsult ABAB
- 360 Interim Solution ABAB
- 404 Solutions ABAB
- 59 Investeringslösningar ABAB
- 808Harmonies ABAB
- A & V Partners ABAB
- A M Frisör ABAB