Aktivt företag
Ranseröd Invest AB
Översikt
Bolagetsverksamhet är föraltning av fastigheter och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 juni 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 81100 Fastighetsrelaterad stödverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Löjvägen 12
- Postnummer & ort
- 28135 HÄSSLEHOLM
- Registrerat namn
- Ranseröd Invest ABReg 2014-06-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
1,2 mkr
▼ 8,1 %Årets resultat
996 tkr
▼ 90,2 %Tillgångar
33,4 mkr
▲ 4,0 %Eget kapital
31,8 mkr
▲ 2,5 %Soliditet
98,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
3,9 mkr
▼ 24,3 %Totala skulder
303 tkr
▲ 53,0 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 150 577 | 1 251 830 | 1 049 998 | 1 143 000 | 1 056 000 |
| Övriga externa kostnader | 160 655 | 152 911 | 162 586 | - | - |
| Personalkostnader | 593 113 | 589 007 | 511 855 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 396 809 | 509 912 | 375 557 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 660 672 | 10 586 661 | 9 868 866 | 3 190 000 | 3 544 000 |
| Resultat före skatt | 1 264 672 | 10 316 661 | 9 688 866 | - | - |
| Årets resultat | 996 090 | 10 143 212 | 9 574 536 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 27 795 144 | 26 559 312 | 7 237 500 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 5 639 034 | 5 587 675 | 14 653 873 | - | - |
| Kassa & bank | 3 902 776 | 5 154 846 | 14 484 929 | - | - |
| Summa tillgångar | 33 434 178 | 32 146 987 | 21 891 373 | - | - |
| Eget kapital | 31 816 929 | 31 030 839 | 21 087 626 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 303 249 | 198 148 | 155 747 | - | - |
| Soliditet (%) | 98,3 % | 98,8 % | 98,7 % | 97,7 % | 97,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen minskade med 8,1 % jämfört med 2025, till 1,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 996 tkr, en nettomarginal på 86,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 98,3 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 54 % av bolagen med samma huvudbransch, fastighetsrelaterad stödverksamhet (SNI 81100). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
34,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
86,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−8,1 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+2,2 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
3,1 %
Årets resultat / eget kapital
Omsättning per anställd
1,2 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-04-30)
Registrerad: 2026-09-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-08-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-07-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-06-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-06-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-07-02
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hässleholm
Andra registrerade bolag med säte i Hässleholm.
- 1A Avenyen ABAB
- 23:ans Hem & Trägård ABAB
- 2Flow ABAB
- 2Flow Fastighet ABAB
- 2Flow Holding ABAB
- 4CON ABAB
- 4Consult ABAB
- 4max ABAB