Aktivt företag
Rapp & Co AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-02
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva agentur inom skogsprodukter samt förvalta lös och fast egendom.
- Registrerat
- 29 juni 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46130 Provisionshandel med virke och byggmaterial
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Doktorsvägen 18
- C/o
- c/o Björn Rapp
- Postnummer & ort
- 43650 HOVÅS
- Registrerat namn
- Rapp & Co ABReg 2021-06-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
9,5 mkr
▲ 23,1 %Årets resultat
3,3 mkr
▲ 34,7 %Tillgångar
13,1 mkr
▲ 37,8 %Eget kapital
7,5 mkr
▲ 40,2 %Soliditet
83,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
322 tkr
▼ 41,1 %Totala skulder
1,3 mkr
▼ 7,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 9 501 540 | 7 716 505 | 7 523 448 | 5 135 686 |
| Övriga externa kostnader | 963 913 | 1 003 292 | 556 920 | 297 168 |
| Personalkostnader | 2 712 874 | 2 433 982 | 3 840 372 | 1 503 516 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 5 831 253 | 4 279 557 | 3 126 156 | 3 335 002 |
| Resultat e. fin. poster | 5 806 313 | 4 254 344 | 3 305 914 | 3 154 531 |
| Resultat före skatt | 4 268 313 | 3 154 344 | 2 489 914 | 2 304 531 |
| Årets resultat | 3 317 539 | 2 462 895 | 1 985 338 | 1 779 091 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 11 310 500 | 7 817 500 | 5 205 000 | 1 255 026 |
| Omsättningstillgångar | 1 783 627 | 1 682 130 | 2 265 005 | 2 204 551 |
| Kassa & bank | 322 327 | 546 871 | 280 540 | 1 897 705 |
| Summa tillgångar | 13 094 127 | 9 499 630 | 7 470 005 | 3 459 577 |
| Eget kapital | 7 522 864 | 5 365 325 | 3 627 429 | 1 829 091 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 267 263 | 1 368 305 | 2 176 576 | 780 486 |
| Soliditet (%) | 83,6 % | 79,6 % | 66,3 % | 72,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 7,5 mkr (2023) till 9,5 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 3,3 mkr, en nettomarginal på 34,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 83,6 % vid årets slut, upp från 72,4 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 91 % av bolagen med samma huvudbransch, provisionshandel med virke och byggmaterial (SNI 46130). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
61,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
34,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+23,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+12,4 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
44,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,41
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
9,5 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-01
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-09-30)
Registrerad: 2025-12-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-09-30)
Registrerad: 2025-03-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-09-30)
Registrerad: 2024-01-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-09-30)
Registrerad: 2022-11-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Hovås
Andra registrerade bolag med säte i Hovås.
- 26by20 Group ABAB
- 2Pint Software ABAB
- 360 Project Management ABAB
- 3iL ABAB
- 4 Knape ABAB
- 436 måleri ABAB
- 5AVE INVEST ABAB
- 7:th wave consulting ABAB