Aktivt företag
Rasmus Görtz Maskintjänst AB
Översikt
Bolaget ska bedriva entreprenadverksamhet inom mark och anläggning samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 augusti 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 01610 Stödverksamhet avseende växtodling
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Högås 1290
- Postnummer & ort
- 24297 HÖRBY
- Registrerat namn
- Rasmus Görtz Maskintjänst ABReg 2022-09-07
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
1,5 mkr
▲ 3,9 %Årets resultat
3 tkr
▼ 71,7 %Tillgångar
3,6 mkr
▲ 18,9 %Eget kapital
41 tkr
▲ 7,8 %Soliditet
14,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
176 tkr
▲ 68,0 %Totala skulder
3,0 mkr
▲ 19,7 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 468 874 | 1 413 251 | 1 193 808 | 826 711 |
| Övriga externa kostnader | 543 690 | 559 726 | 712 428 | 405 201 |
| Personalkostnader | 307 453 | 212 597 | 122 772 | 60 889 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 211 069 | 321 443 | 133 923 | 319 772 |
| Resultat e. fin. poster | 83 704 | 196 984 | 32 925 | 298 315 |
| Resultat före skatt | 3 704 | 13 984 | 2 925 | 854 |
| Årets resultat | 2 996 | 10 595 | 2 380 | 243 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 3 220 029 | 2 725 981 | 2 424 466 | 1 009 151 |
| Omsättningstillgångar | 372 132 | 295 977 | 256 766 | 196 765 |
| Kassa & bank | 175 693 | 104 566 | 52 022 | 51 875 |
| Summa tillgångar | 3 592 161 | 3 021 958 | 2 681 232 | 1 205 916 |
| Eget kapital | 41 214 | 38 218 | 27 623 | 25 243 |
| Långfristiga skulder | 1 940 248 | 1 606 525 | 1 581 514 | 653 328 |
| Kortfristiga skulder | 1 020 238 | 866 754 | 744 634 | 229 884 |
| Soliditet (%) | 14,2 % | 14,7 % | 10,7 % | 21,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 827 tkr (2023) till 1,5 mkr (2026).
- Årets resultat blev en vinst på 3 tkr, en nettomarginal på 0,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 14,2 % vid årets slut, ned från 21,7 % (2023).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,36).
- Omsättningen var högre än hos 58 % av bolagen med samma huvudbransch, stödverksamhet avseende växtodling (SNI 01610). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
14,4 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,9 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+21,1 % per år
2023 till 2026
Balanslikviditet
0,36
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,5 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-08-31)
Registrerad: 2026-10-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2025-12-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-01-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2023-11-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hörby
Andra registrerade bolag med säte i Hörby.
- 350\" Racing ABAB
- 36:an i Hörby AktiebolagAB
- 360degree solutions consulting ABAB
- A & A Sporthorses ABAB
- Å Å Åkeri ABAB
- A Mort ABAB
- A-Frukt AktiebolagAB
- AA Hushållsmaskinsservice ABAB