Rastoder Bygg & Anläggning AB
Översikt
Bolaget skall bedriva byggverksamhet, import och export av byggmaterial och byggtjänster, byggkonsulttjänster, anläggningsttjänster och konsultation, förmedling av fastigheter, våtrumsarbeten, putsarbeten, markstensarbeten, handel med fastigheter och värdepapper, även idka uthyrning av personal samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 augusti 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 81100 Fastighetsrelaterad stödverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 27132 YSTAD
- Registrerat namn
- Rastoder Bygg & Anläggning ABReg 2020-08-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 62 624 | 119 440 | 1 033 247 | 1 192 012 |
| Övriga externa kostnader | 67 060 | 195 622 | - | 393 359 |
| Personalkostnader | 0 | 4 392 | - | 181 607 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −5 617 | −87 139 | - | 665 059 |
| Resultat e. fin. poster | −4 459 | −87 335 | −370 605 | 664 954 |
| Resultat före skatt | −4 459 | −87 335 | - | 498 954 |
| Årets resultat | −4 459 | −87 335 | - | 392 179 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 151 751 |
| Omsättningstillgångar | 139 071 | 166 408 | - | 592 749 |
| Kassa & bank | 137 388 | 20 193 | - | 192 242 |
| Summa tillgångar | 139 071 | 166 408 | - | 744 500 |
| Eget kapital | 120 779 | 125 239 | - | 417 179 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 18 292 | 41 169 | - | 161 321 |
| Soliditet (%) | 86,8 % | 75,3 % | 57,3 % | 74,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 47,6 % jämfört med 2024, till 63 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 4 tkr. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 86,8 % vid årets slut, upp från 74,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 5 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Ystad
Andra registrerade bolag med säte i Ystad.
- -1 Group ABAB
- -1 Nordic Denim ABAB
- & Kött i Skåne ABAB
- 15 Minuter En Kvart ABAB
- 2 EmmEnn Lantbruks ABAB
- 2EK i Ystad ABAB
- 2Jurister ABAB
- 3XO ABAB