Aktivt företag

Rättviks Golfby Aktiebolag

AB Org.nr 5562083187
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-11

Bolaget skall äga och förvalta fast egendom samt bedriva stuguthyrning ävensom idka annan därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
26 januari 1981
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 55202 Stug- och rumsuthyrning
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Hedslundsvägen 15
Postnummer & ort
79532 RÄTTVIK
Registrerat namn
Rättviks Golfby AktiebolagReg 1981-04-22

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
6,6 mkr
▲ 3,7 %
Årets resultat
219 tkr
▲ 187,4 %
Tillgångar
3,5 mkr
▲ 26,2 %
Eget kapital
1,3 mkr
▲ 20,7 %
Soliditet
36,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
2,4 mkr
▲ 40,9 %
Totala skulder
2,2 mkr
▲ 29,7 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 6 635 878 6 396 442 6 004 419 6 565 000 5 780 000
Övriga externa kostnader 2 362 322 2 517 780 2 542 303 - -
Personalkostnader 3 502 654 3 419 183 2 897 079 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 208 589 141 653 170 209 - -
Resultat e. fin. poster 219 481 151 418 161 273 970 000 87 000
Resultat före skatt 219 481 −251 194 204 273 - -
Årets resultat 219 481 −251 194 199 146 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 852 590 765 630 1 150 709 - -
Omsättningstillgångar 2 637 746 1 999 808 2 038 525 - -
Kassa & bank 2 400 946 1 703 693 1 605 211 - -
Summa tillgångar 3 490 336 2 765 438 3 189 234 - -
Eget kapital 1 281 672 1 062 192 1 313 386 - -
Långfristiga skulder 400 000 400 000 400 000 - -
Kortfristiga skulder 1 808 664 1 303 246 1 475 848 - -
Soliditet (%) 36,7 % 38,4 % 41,2 % 24,9 % 21,5 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 6,0 mkr (2022) till 6,6 mkr (2024).
  • Årets resultat blev en vinst på 219 tkr, en nettomarginal på 3,3 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 36,7 % vid årets slut, upp från 24,9 % (2021).
  • Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, stug- och rumsuthyrning (SNI 55202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+3,5 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
17,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,46
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
5 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Rättviks Golfby Aktiebolag med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-05-15

2 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-22 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-25 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Rättvik

Andra registrerade bolag med säte i Rättvik.

Alla företag i Rättvik →