Aktivt företag
Rättviks VVS AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att utföra VVS-installationer samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Snickerivägen 1 D
- Postnummer & ort
- 79532 RÄTTVIK
- Registrerat namn
- Rättviks VVS ABReg 2014-08-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
19,1 mkr
▼ 17,1 %Årets resultat
7 tkr
▼ 98,5 %Tillgångar
7,1 mkr
▼ 11,6 %Eget kapital
2,9 mkr
▲ 0,3 %Soliditet
47,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
11
Medelantal
Kassa & bank
476 tkr
▼ 65,3 %Totala skulder
3,6 mkr
▼ 2,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 19 073 088 | 23 016 400 | 23 323 947 | 20 252 954 | 21 659 349 |
| Övriga externa kostnader | 2 880 318 | 3 083 315 | 2 995 145 | - | - |
| Personalkostnader | 8 048 113 | 7 889 541 | 8 768 060 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −776 424 | 591 242 | 422 546 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −790 562 | 577 770 | 417 183 | 377 794 | 954 393 |
| Resultat före skatt | 32 338 | 651 898 | 477 739 | - | - |
| Årets resultat | 7 439 | 502 538 | 360 252 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 634 659 | 363 958 | 681 952 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 6 456 031 | 7 656 884 | 7 858 006 | - | - |
| Kassa & bank | 475 856 | 1 370 790 | 1 096 294 | - | - |
| Summa tillgångar | 7 090 690 | 8 020 842 | 8 539 958 | - | - |
| Eget kapital | 2 911 959 | 2 904 520 | 2 751 982 | - | - |
| Långfristiga skulder | 131 392 | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 3 448 502 | 3 677 485 | 4 226 911 | - | - |
| Soliditet (%) | 47,8 % | 50,5 % | 46,7 % | 48,0 % | 50,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 23,3 mkr (2023) till 19,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 7 tkr, en nettomarginal på 0,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 47,8 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 92 % av bolagen med samma huvudbransch, värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−4,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−17,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−3,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
0,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,87
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,7 mkr
11 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Rättvik
Andra registrerade bolag med säte i Rättvik.
- 365 fastighets service ABAB
- 54 & 56 Holding ABAB
- A.A Plattsättning ABAB
- A.C. Morgan Förvaltning ABAB
- A.E.O. Kapitalförvaltning i Rättvik ABAB
- AB BiegenAB
- AB EvolAB
- AB OlitionAB