Aktivt företag

Rauk Sales AB

AB Org.nr 5594109752
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-07

Bolaget skall bedriva försäljning, service och renovering av maskiner och inventarier inom verkstadsindustrin, försäljning av reservdelar till verkstadsindustrin samt där med förenlig verksamhet.

Registrerat
9 december 2022
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 46620 Partihandel med verktygsmaskiner
Bransch (SNI)
SNI 33120 Reparation och underhåll av maskiner
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Fidegatan 5
C/o
J*n F******g
Postnummer & ort
62143 VISBY
Registrerat namn
Rauk Sales ABReg 2022-12-09

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
4,7 mkr
▼ 38,3 %
Årets resultat
116 tkr
▼ 92,6 %
Tillgångar
2,8 mkr
▲ 5,5 %
Eget kapital
2,2 mkr
▲ 5,6 %
Soliditet
78,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
678 tkr
▼ 58,7 %
Totala skulder
606 tkr
▲ 5,0 %
Nyckeltal 202520242023
Resultaträkning
Nettoomsättning 4 707 769 7 632 555 3 482 000
Övriga externa kostnader 67 938 17 438 -
Personalkostnader - - -
Avskrivningar - - -
Rörelseresultat 138 993 1 965 536 -
Resultat e. fin. poster 148 435 1 972 425 503 000
Resultat före skatt 148 435 1 972 425 -
Årets resultat 115 873 1 566 200 -
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - -
Omsättningstillgångar 2 787 448 2 642 816 -
Kassa & bank 678 139 1 640 283 -
Summa tillgångar 2 787 448 2 642 816 -
Eget kapital 2 181 374 2 065 501 -
Långfristiga skulder - - -
Kortfristiga skulder 606 074 577 315 -
Soliditet (%) 78,0 % 78,0 % 20,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen minskade med 38,3 % jämfört med 2024, till 4,7 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 116 tkr, en nettomarginal på 2,5 %.
  • Soliditeten var 78,0 % vid årets slut, upp från 20,0 % (2023).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,6 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 62 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med verktygsmaskiner (SNI 46620). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−38,3 %
2024 till 2025
Avkastning på eget kapital
5,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,60
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Rauk Sales AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-05-06

1 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-12-19 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Visby

Andra registrerade bolag med säte i Visby.

Alla företag i Visby →