Registrerat, ej verksamt
Raukhawk Holding AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att förmedla och värdera fastigheter, bostadsrätter samt äga och förvalta såväl lös som fast egendom och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 februari 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68310 Förmedling avseende fastighetsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Strandplan 1
- Postnummer & ort
- 44431 STENUNGSUND
- Registrerat namn
- Raukhawk Holding ABReg 2019-02-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Årets resultat
879 tkr
▼ 76,0 %Tillgångar
7,6 mkr
▲ 6,0 %Eget kapital
5,8 mkr
▲ 17,7 %Kassa & bank
6 tkr
▲ 403,7 %Totala skulder
1,8 mkr
▼ 20,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | - | - | 0 | - | - |
| Övriga externa kostnader | 43 217 | 34 506 | 33 707 | 34 465 | 51 782 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −43 217 | −34 506 | −33 707 | −34 465 | −51 782 |
| Resultat e. fin. poster | 764 724 | 3 401 878 | 162 839 | −149 902 | 863 477 |
| Resultat före skatt | 878 749 | 3 659 177 | 162 839 | 290 098 | 863 477 |
| Årets resultat | 878 749 | 3 659 177 | 162 839 | 290 098 | 863 477 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 6 867 694 | 7 196 240 | 7 229 152 | 7 229 152 | 7 229 152 |
| Omsättningstillgångar | 759 446 | 1 216 | 116 | 0 | 87 946 |
| Kassa & bank | 6 125 | 1 216 | 116 | 0 | 87 946 |
| Summa tillgångar | 7 627 140 | 7 197 456 | 7 229 268 | 7 229 152 | 7 317 098 |
| Eget kapital | 5 849 355 | 4 970 606 | 1 611 429 | 1 448 590 | 1 158 492 |
| Långfristiga skulder | 1 762 786 | 2 201 850 | 5 592 839 | 5 755 562 | 6 133 606 |
| Kortfristiga skulder | 14 999 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Soliditet (%) | - | - | 22,3 % | 20,0 % | 16,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 879 tkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
Avkastning på eget kapital
15,0 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-19
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-07
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Stenungsund
Andra registrerade bolag med säte i Stenungsund.
- 01TILL22 ABAB
- 2ARCS ABAB
- 2R & F Ortho Medical ABAB
- 3 Bröder Bygg ABAB
- 4931 Holding ABAB
- 4on ABAB
- A T Fastigheter i Skärhamn HandelsbolagHB
- A. Fahler Industri AktiebolagAB