Aktivt företag
Raun Film AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-11
Bolaget ska skriva manuskript för film och television och även i jämförbara medier samt därmed jämförlig verksamhet. Bolagets verksamhet skall även vara fotografi, filmfotografi, scenografi, grafisk design, visual storytelling och styling samt därmed jämförlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 december 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 90120 Bildkonst
- Bransch (SNI)
- SNI 74200 Fotoverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Uardavägen 251
- C/o
- Gunnar Järvstad
- Postnummer & ort
- 22471 LUND
- Registrerat namn
- Raun Film ABReg 2018-12-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
1,2 mkr
▼ 33,4 %Årets resultat
17 tkr
▼ 95,2 %Tillgångar
538 tkr
▲ 6,4 %Eget kapital
424 tkr
▲ 4,1 %Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
235 tkr
▲ 7,4 %Totala skulder
114 tkr
▲ 15,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 192 055 | 1 789 778 | 1 100 884 | 1 230 546 | 1 448 448 |
| Övriga externa kostnader | 563 999 | 578 023 | 312 290 | 315 023 | 337 204 |
| Personalkostnader | 593 986 | 756 568 | 594 312 | 881 733 | 1 039 851 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 21 746 | 439 252 | 208 080 | 170 869 | 102 767 |
| Resultat e. fin. poster | 21 438 | 439 748 | 207 605 | 170 005 | 102 296 |
| Resultat före skatt | 21 438 | 439 748 | 207 605 | 170 005 | 102 296 |
| Årets resultat | 16 754 | 349 181 | 164 247 | 133 828 | 79 921 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 24 180 | 36 612 | 11 816 | 17 268 | 22 720 |
| Omsättningstillgångar | 514 195 | 469 481 | 578 456 | 547 560 | 534 772 |
| Kassa & bank | 235 418 | 219 115 | 416 179 | 429 811 | 342 879 |
| Summa tillgångar | 538 375 | 506 093 | 590 272 | 564 828 | 557 492 |
| Eget kapital | 424 241 | 407 487 | 477 306 | 513 059 | 379 231 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 114 135 | 98 606 | 112 966 | 51 769 | 178 261 |
| Soliditet (%) | - | 80,5 % | 80,9 % | 90,8 % | 68,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen minskade med 33,4 % jämfört med 2023, till 1,2 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 17 tkr, en nettomarginal på 1,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 76 % av bolagen med samma huvudbransch, bildkonst (SNI 90120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−33,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−4,8 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
3,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,51
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,2 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-18
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Lund
Andra registrerade bolag med säte i Lund.
- & Beyond Consulting ABAB
- 011CE SWEDEN ABAB
- 0303 Consulting ABAB
- 101 Watts ABAB
- 1013 ABAB
- 102ans Gds ABAB
- 1337 Stockholm ABAB
- 1337Works ABAB