Aktivt företag
Rawshani Research AB
Översikt
Verksamheten bedriver forskning och utveckling inom det medicinska området. Verksamheten utvecklar även utbildningar och utbildningsmaterial. Verksamheten arbetar även med uthyrning av personal till vård och forskningsrelaterad verksamhet.
- Registrerat
- 24 maj 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86211 Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
- Bransch (SNI)
- SNI 72101 Bioteknisk forskning och utveckling
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Havsklinten 10
- Postnummer & ort
- 43658 HOVÅS
- Registrerat namn
- Rawshani Research ABReg 2018-05-24
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,8 mkr
▼ 36,7 %Årets resultat
186 tkr
▼ 89,9 %Tillgångar
5,1 mkr
▲ 2,7 %Eget kapital
4,1 mkr
▲ 4,7 %Soliditet
87,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
13 tkr
▲ 3,4 %Totala skulder
593 tkr
▼ 26,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 788 193 | 2 825 829 | 1 857 603 | 1 502 000 | 1 087 000 |
| Övriga externa kostnader | 709 050 | 166 904 | 201 558 | - | - |
| Personalkostnader | 423 233 | 308 926 | 325 921 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 655 910 | 2 349 999 | 1 330 124 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 455 065 | 2 340 347 | 1 329 279 | 1 080 000 | 683 000 |
| Resultat före skatt | 289 065 | 2 340 347 | 1 329 279 | - | - |
| Årets resultat | 186 453 | 1 854 383 | 1 049 902 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 4 911 800 | 4 255 572 | 2 817 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 205 722 | 725 592 | 313 647 | - | - |
| Kassa & bank | 13 242 | 12 802 | 301 776 | - | - |
| Summa tillgångar | 5 117 522 | 4 981 164 | 3 130 647 | - | - |
| Eget kapital | 4 148 520 | 3 962 066 | 2 311 683 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 593 002 | 809 098 | 608 964 | - | - |
| Soliditet (%) | 87,0 % | 83,0 % | 79,0 % | 74,0 % | 75,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 36,7 % jämfört med 2024, till 1,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 186 tkr, en nettomarginal på 10,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 87,0 % vid årets slut, upp från 74,0 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,35).
- Omsättningen var högre än hos 80 % av bolagen med samma huvudbransch, primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
36,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−36,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+13,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
4,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,35
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
8 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-06
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-04-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-04-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Hovås
Andra registrerade bolag med säte i Hovås.
- 1690 STO ABAB
- 26by20 Group ABAB
- 2Pint Software ABAB
- 360 Project Management ABAB
- 3iL ABAB
- 4 Knape ABAB
- 4 You Taxi GBG ABAB
- 436 måleri ABAB