Aktivt företag
RCC Industrigolv AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-13
Bolaget ska utföra golvläggning samt konsulterande verksamhet inom golvbranschen samt ävensom idka annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 18 december 1990
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43330 Golv- och väggbeläggningsarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Metallgatan 4a
- Postnummer & ort
- 26272 ÄNGELHOLM
- Registrerat namn
- RCC Industrigolv ABReg 2014-06-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
17,6 mkr
▲ 13,8 %Årets resultat
1,1 mkr
▼ 40,9 %Tillgångar
5,9 mkr
▼ 3,1 %Eget kapital
1,2 mkr
▼ 38,6 %Soliditet
20,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
6
Medelantal
Kassa & bank
122 tkr
▼ 91,4 %Totala skulder
4,6 mkr
▲ 13,5 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 17 551 395 | 15 422 596 | 18 001 697 | 18 623 726 |
| Övriga externa kostnader | 2 927 163 | 1 898 314 | - | - |
| Personalkostnader | 6 346 876 | 6 196 743 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 404 719 | 2 363 330 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 384 495 | 2 333 921 | 2 743 584 | 2 728 746 |
| Resultat före skatt | 1 384 495 | 2 333 921 | - | - |
| Årets resultat | 1 091 238 | 1 846 605 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 542 393 | 525 593 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 5 360 546 | 5 567 174 | - | - |
| Kassa & bank | 122 110 | 1 418 198 | - | - |
| Summa tillgångar | 5 902 939 | 6 092 767 | 6 395 387 | 10 572 887 |
| Eget kapital | 1 201 243 | 1 956 605 | - | - |
| Långfristiga skulder | 1 585 067 | 1 725 950 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 966 629 | 2 285 212 | - | - |
| Soliditet (%) | 20,3 % | 32,1 % | 43,5 % | 58,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 13,8 % jämfört med 2023, till 17,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,1 mkr, en nettomarginal på 6,2 %.
- Soliditeten var 20,3 % vid årets slut, ned från 58,6 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 94 % av bolagen med samma huvudbransch, golv- och väggbeläggningsarbeten (SNI 43330). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+13,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−2,0 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
90,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,81
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,9 mkr
6 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-18
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-11-06
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Ängelholm
Andra registrerade bolag med säte i Ängelholm.
- 0431 BYGGTJÄNST ABAB
- 1337 bemanning ABAB
- 1994 Invest ABAB
- 19Hundra AktiebolagAB
- 1st Fiedler ABAB
- 2525 & LiQuids ABAB
- 2Prove ABAB
- 3 Gräv i Ängelholm ABAB