Aktivt företag

Re-Performance AB

AB Org.nr 5565842639
← Tillbaka

Översikt

Aktiebolaget ska bedriva konsultuppdrag inom ekonomi och affärsutveckling, äga, förvalta och hyra ut fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
1 februari 2000
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
Bransch (SNI)
SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Bransch (SNI)
SNI 64212 Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Postnummer & ort
64593 STRÄNGNÄS
Registrerat namn
Re-Performance ABReg 2018-01-11

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
978 tkr
▼ 13,3 %
Årets resultat
-11 tkr
▼ 106,3 %
Tillgångar
19,6 mkr
▼ 0,7 %
Eget kapital
14,1 mkr
▼ 0,8 %
Soliditet
74,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
410 tkr
▼ 40,1 %
Totala skulder
4,9 mkr
▲ 0,8 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 977 898 1 128 504 1 039 693 1 227 000 1 385 000
Övriga externa kostnader 57 657 72 259 86 768 - -
Personalkostnader 1 212 038 1 198 037 910 467 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −295 557 −145 322 2 005 - -
Resultat e. fin. poster −79 054 281 336 214 309 101 000 1 553 000
Resultat före skatt −11 054 246 336 159 309 - -
Årets resultat −11 054 174 916 121 892 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 18 753 183 18 769 149 18 606 500 - -
Omsättningstillgångar 857 172 978 925 1 116 631 - -
Kassa & bank 410 091 684 982 620 276 - -
Summa tillgångar 19 610 355 19 748 074 19 723 131 - -
Eget kapital 14 058 039 14 169 092 13 994 176 - -
Långfristiga skulder 4 575 000 4 575 000 4 575 000 - -
Kortfristiga skulder 348 316 306 982 491 955 - -
Soliditet (%) 74,2 % 74,6 % 73,6 % 73,2 % 73,9 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen minskade med 13,3 % jämfört med 2024, till 978 tkr.
  • Årets resultat blev en förlust på 11 tkr, en nettomarginal på −1,1 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 74,2 % vid årets slut.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,5 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 60 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−30,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−1,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−13,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−8,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−0,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,46
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
489 tkr
2 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Re-Performance AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-21 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-27 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-01 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-28 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-04 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Strängnäs

Andra registrerade bolag med säte i Strängnäs.

Alla företag i Strängnäs →