Re-solutions AB
Översikt
Bolaget skall erbjuda service och tjänster inom fastighets- ekonomi, fastighetsförvaltning och övriga fastighetsfrågor. Bolaget skall vidare bedriva design, tillverkning och för- säljning av silversmycken och annat konsthantverk samt produktion av böcker med tillhörande tjänster. Därutöver skall bolaget bedriva med ovanstående områden förenliga verksamheter.
- Registrerat
- 22 april 1993
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 13440 GUSTAVSBERG
- Registrerat namn
- Re-solutions ABReg 2009-04-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 37 501 | 1 630 876 | 981 499 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 135 237 | 271 224 | 217 117 | - | - |
| Personalkostnader | 53 009 | 334 823 | 47 050 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −150 745 | 1 024 829 | 717 332 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −94 782 | 1 109 231 | 1 374 136 | −247 000 | 91 000 |
| Resultat före skatt | 286 218 | 977 231 | 1 279 136 | - | - |
| Årets resultat | 213 921 | 774 237 | 1 000 953 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 817 006 | 2 817 006 | 2 614 306 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 224 186 | 2 476 659 | 1 527 931 | - | - |
| Kassa & bank | 989 100 | 1 755 881 | 1 187 467 | - | - |
| Summa tillgångar | 4 041 192 | 5 293 665 | 4 142 237 | - | - |
| Eget kapital | 2 741 589 | 2 737 218 | 2 462 981 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 281 603 | 1 157 447 | 412 256 | - | - |
| Soliditet (%) | 88,0 % | 73,0 % | 84,0 % | 94,0 % | 94,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen minskade med 97,7 % jämfört med 2025, till 38 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 214 tkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 88,0 % vid årets slut, ned från 94,0 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 7 % av bolagen med samma huvudbransch, redovisning och bokföring; skatterådgivning (SNI 69201). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Gustavsberg
Andra registrerade bolag med säte i Gustavsberg.
- 1234 Entertainment ABAB
- 165 Invest ABAB
- 1Marketing ABAB
- 2gether Produktions ABAB
- 2JLPS Holding ABAB
- 2MABYGG AKTIEBOLAGAB
- 2See ABAB
- 3x Bygg & Konstruktion AktiebolagAB