Aktivt företag
Reaktion i Sverige AB
Översikt
Bolaget ska bedriva konsultation inom datadriven kommunikation och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 november 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 73111 Reklambyråverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 73112 Direktreklamverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Industrigatan 4 C
- Postnummer & ort
- 11246 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Reaktion i Sverige ABReg 2013-12-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2023Omsättning
101,2 mkr
▲ 1,0 %Årets resultat
4,4 mkr
▼ 38,3 %Tillgångar
18,2 mkr
▼ 28,0 %Eget kapital
6,6 mkr
▼ 28,2 %Soliditet
37,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
24
Medelantal
Totala skulder
11,5 mkr
▼ 27,8 %| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 101 173 804 | 100 144 786 | 89 785 000 | 78 629 000 | 90 031 000 |
| Övriga externa kostnader | 5 999 517 | 4 122 317 | - | - | - |
| Personalkostnader | 21 124 795 | 23 473 023 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 5 865 962 | 9 337 213 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 5 659 914 | 9 056 880 | - | - | - |
| Resultat före skatt | 5 659 914 | 9 056 880 | - | - | - |
| Årets resultat | 4 394 417 | 7 121 041 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 18 164 300 | 25 215 468 | - | - | - |
| Kassa & bank | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | 18 164 300 | 25 215 468 | - | - | - |
| Eget kapital | 6 631 321 | 9 236 904 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | 416 651 | 1 249 989 | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 11 116 328 | 14 728 575 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 37,0 % | 37,0 % | 38,0 % | 47,0 % | 43,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2023- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 78,6 mkr (2020) till 101,2 mkr (2023).
- Årets resultat blev en vinst på 4,4 mkr, en nettomarginal på 4,3 %.
- Soliditeten var 37,0 % vid årets slut, ned från 47,0 % (2020).
Rörelsemarginal
5,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+1,0 %
2022 till 2023
Genomsnittlig tillväxt
+3,0 % per år
2019 till 2023
Avkastning på eget kapital
66,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,63
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,2 mkr
24 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB