Aktivt företag
Rebecca Bonaparte AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-03
Guldsmide och smyckedesig. Butikshandel med smycken.
- Registrerat
- 6 december 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 32120 Tillverkning av smycken, guld- och silversmedsvaror
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Östgötagatan 53
- Postnummer & ort
- 11625 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Rebecca Bonaparte ABReg 2021-12-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,1 mkr
▲ 48,3 %Årets resultat
224 tkr
▲ 10268,8 %Tillgångar
863 tkr
▲ 66,6 %Eget kapital
290 tkr
▲ 336,8 %Soliditet
42,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
71 tkr
▼ 27,3 %Totala skulder
477 tkr
▲ 5,5 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 059 332 | 714 508 | 1 163 406 | 274 341 |
| Övriga externa kostnader | 388 596 | 267 681 | 265 447 | 28 840 |
| Personalkostnader | 330 556 | 161 317 | 433 890 | 96 052 |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 401 121 | 22 379 | 43 507 | 33 975 |
| Resultat e. fin. poster | 379 309 | −1 714 | 23 516 | 32 389 |
| Resultat före skatt | 283 309 | −1 714 | 23 516 | 32 389 |
| Årets resultat | 223 916 | −2 202 | 18 018 | 25 666 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 295 000 | 295 000 | 295 000 | 295 000 |
| Omsättningstillgångar | 567 951 | 222 998 | 142 962 | 216 289 |
| Kassa & bank | 71 290 | 98 106 | 50 023 | 132 111 |
| Summa tillgångar | 862 951 | 517 998 | 437 962 | 511 289 |
| Eget kapital | 290 398 | 66 482 | 68 684 | 50 666 |
| Långfristiga skulder | 270 500 | 276 500 | 282 500 | 288 500 |
| Kortfristiga skulder | 206 053 | 175 016 | 86 778 | 172 123 |
| Soliditet (%) | 42,0 % | 13,0 % | 16,0 % | 10,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 48,3 % jämfört med 2024, till 1,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 224 tkr, en nettomarginal på 21,1 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 42,0 % vid årets slut, upp från 10,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 52 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av smycken, guld- och silversmedsvaror (SNI 32120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
37,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
21,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+48,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−4,6 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
77,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,76
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-03
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-12-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-12-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-12-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2023-01-09
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB