Aktivt företag
Rebel Suzie Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-06-05
Aktiebolaget ska bedriva försäljning av bijouterier och även driva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 april 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47772 Detaljhandel via internet eller postorder med ur, guldsmedsvaror och smycken
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ekeby Bruk 6L
- Postnummer & ort
- 75263 UPPSALA
- Registrerat namn
- Rebel Suzie AktiebolagReg 2019-08-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,0 mkr
▼ 27,9 %Årets resultat
40 tkr
▲ 526,9 %Tillgångar
478 tkr
▼ 12,2 %Eget kapital
72 tkr
▲ 126,3 %Soliditet
15,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
307 tkr
▼ 4,5 %Totala skulder
405 tkr
▼ 20,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 040 098 | 1 443 074 | 1 535 069 | 1 398 729 | 923 558 |
| Övriga externa kostnader | 486 977 | 735 048 | 820 447 | 846 351 | 655 528 |
| Personalkostnader | 206 862 | 266 280 | 191 724 | 179 571 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 47 646 | −8 271 | −29 348 | −84 138 | 16 072 |
| Resultat e. fin. poster | 47 471 | −9 435 | −30 633 | −85 052 | 15 991 |
| Resultat före skatt | 47 471 | −9 435 | −30 633 | −85 052 | 15 991 |
| Årets resultat | 40 276 | −9 435 | −30 633 | −85 052 | 15 991 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 477 560 | 544 048 | 537 603 | 676 434 | 570 498 |
| Kassa & bank | 306 875 | 321 457 | 435 696 | 434 850 | 344 288 |
| Summa tillgångar | 477 560 | 544 048 | 537 603 | 676 434 | 570 498 |
| Eget kapital | 72 175 | 31 899 | 41 334 | 71 967 | 57 019 |
| Långfristiga skulder | 358 750 | 358 750 | 358 750 | 358 750 | - |
| Kortfristiga skulder | 46 635 | 153 399 | 137 519 | 245 717 | 513 479 |
| Soliditet (%) | 15,0 % | 6,0 % | 8,0 % | 21,0 % | 10,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,5 mkr (2023) till 1,0 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 40 tkr, en nettomarginal på 3,9 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 15,0 % vid årets slut, ned från 21,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 65 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel via internet eller postorder med ur, guldsmedsvaror och smycken (SNI 47772). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−27,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+3,0 % per år
2021 till 2025
Omsättning per anställd
1,0 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-11
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-12-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2025-01-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2024-01-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2023-01-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2021-12-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-06-30)
Registrerad: 2020-12-23
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Ventilation ABAB
- 018MÅLERI ABAB
- 02 Bygg & Fastighet ABAB
- 04 Grupp ABAB
- 1 Frisör Uppsala ABAB