Aktivt företag
Recognus Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av skyltar samt äga och förvalta aktier ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 12 januari 1989
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 22260 Annan plastvarutillverkning
- Bransch (SNI)
- SNI 25999 Annan övrig metallvarutillverkning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 113
- Postnummer & ort
- 28122 HÄSSLEHOLM
- Registrerat namn
- Recognus AktiebolagReg 1989-01-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
5,6 mkr
▼ 3,2 %Årets resultat
-305 tkr
▼ 1388,3 %Tillgångar
2,4 mkr
▼ 62,6 %Eget kapital
1,5 mkr
▼ 71,8 %Soliditet
61,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
774 tkr
▲ 45,0 %Totala skulder
941 tkr
▼ 14,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 5 610 717 | 5 794 075 | 6 260 000 | 5 770 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 598 385 | 1 602 868 | - | - |
| Personalkostnader | 2 188 873 | 2 066 869 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −429 017 | −3 470 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −424 858 | 30 493 | −238 000 | 490 000 |
| Resultat före skatt | −304 858 | 30 493 | - | - |
| Årets resultat | −304 855 | 23 663 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 4 202 760 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 436 099 | 2 318 896 | - | - |
| Kassa & bank | 774 005 | 533 761 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 436 099 | 6 521 656 | - | - |
| Eget kapital | 1 495 046 | 5 299 900 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 941 053 | 1 101 756 | - | - |
| Soliditet (%) | 61,4 % | 82,7 % | 81,7 % | 81,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 6,3 mkr (2022) till 5,6 mkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 305 tkr, en nettomarginal på −5,4 %.
- Soliditeten var 61,4 % vid årets slut, ned från 81,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 66 % av bolagen med samma huvudbransch, annan plastvarutillverkning (SNI 22260). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−7,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−5,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−3,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−0,9 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
−20,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,59
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-09-24
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Hässleholm
Andra registrerade bolag med säte i Hässleholm.
- 1A Avenyen ABAB
- 23:ans Hem & Trägård ABAB
- 2Flow ABAB
- 2Flow Fastighet ABAB
- 2Flow Holding ABAB
- 4CON ABAB
- 4Consult ABAB
- 4max ABAB