Aktivt företag

Recovent Group AB

AB Org.nr 5592017775
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-12

Import, exportverksamhet och produktutveckling inom ventilation, värme, kyla och återvinning.

Registrerat
9 april 2019
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 28250 Tillverkning av luftkonditionering, utom för hushåll
Bransch (SNI)
SNI 46842 Partihandel med VVS-varor
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Materialvägen 3
Postnummer & ort
24643 LÖDDEKÖPINGE
Registrerat namn
Recovent Group ABReg 2019-04-09

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
3,3 mkr
▲ 9,2 %
Årets resultat
-248 tkr
▼ 1940,2 %
Tillgångar
1,6 mkr
▼ 55,5 %
Eget kapital
346 tkr
▼ 41,8 %
Soliditet
21,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
175 tkr
▼ 40,0 %
Totala skulder
1,3 mkr
▼ 58,2 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 3 277 055 3 000 957 4 885 115 3 774 503 2 357 331
Övriga externa kostnader 636 438 296 536 210 791 171 762 147 252
Personalkostnader 183 006 78 740 - - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −229 550 −11 971 264 424 317 269 112 828
Resultat e. fin. poster −248 189 −12 165 263 113 317 269 112 828
Resultat före skatt −248 189 −12 165 263 113 317 269 112 828
Årets resultat −248 189 −12 165 208 643 251 914 88 685
Balansräkning
Anläggningstillgångar 273 651 - - - -
Omsättningstillgångar 1 354 172 3 661 039 702 972 545 312 287 817
Kassa & bank 174 842 291 181 532 444 456 743 145 703
Summa tillgångar 1 627 823 3 661 039 702 972 545 312 287 817
Eget kapital 345 546 593 735 605 900 397 257 145 343
Långfristiga skulder 188 451 - - - -
Kortfristiga skulder 1 093 826 3 067 304 97 072 148 055 142 474
Soliditet (%) 21,2 % 16,2 % 86,2 % 72,8 % 50,5 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen ökade med 9,2 % jämfört med 2023, till 3,3 mkr.
  • Årets resultat blev en förlust på 248 tkr, en nettomarginal på −7,6 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 21,2 % vid årets slut, ned från 72,8 % (2021).
  • Omsättningen var högre än hos 55 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av luftkonditionering, utom för hushåll (SNI 28250). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−7,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−7,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+9,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+8,6 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
−71,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,24
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
2 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Recovent Group AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-19

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-18 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-09 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-06 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-16 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-03 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-03-05 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Löddeköpinge

Andra registrerade bolag med säte i Löddeköpinge.

Alla företag i Löddeköpinge →