Aktivt företag
Refine Consulting AB
Översikt
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom analys, utveckling och förändring av organisationer, arbetssätt och digitala system, inklusive strategisk rådgivning, utbildning och ledningsstöd, samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 16 oktober 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 18650 VALLENTUNA
- Registrerat namn
- Refine Consulting ABReg 2017-10-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
43 tkr
Årets resultat
33 tkr
▲ 512,2 %Tillgångar
91 tkr
▼ 64,8 %Eget kapital
83 tkr
▼ 58,5 %Soliditet
92,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
46 tkr
▼ 78,0 %Totala skulder
8 tkr
▼ 86,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 42 850 | 0 | 0 | 0 | 247 080 |
| Övriga externa kostnader | 1 254 | 10 000 | 13 000 | - | 29 841 |
| Personalkostnader | 800 | 1 000 | 1 000 | - | 54 920 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 39 790 | −12 000 | −15 000 | - | 162 319 |
| Resultat e. fin. poster | 39 669 | −8 000 | −6 000 | −14 000 | 162 319 |
| Resultat före skatt | 39 669 | −8 000 | 201 000 | - | 162 319 |
| Årets resultat | 32 974 | −8 000 | 158 000 | - | 128 443 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 90 568 | 257 000 | 378 000 | - | 920 341 |
| Kassa & bank | 46 109 | 210 000 | 330 000 | - | 920 341 |
| Summa tillgångar | 90 568 | 257 000 | 378 000 | - | 920 341 |
| Eget kapital | 83 052 | 200 000 | 273 000 | - | 405 284 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 7 516 | 57 000 | 105 000 | - | 88 057 |
| Soliditet (%) | 92,0 % | 78,0 % | 72,2 % | 79,9 % | 80,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 33 tkr. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 92,0 % vid årets slut, upp från 79,9 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 12 % av bolagen med samma huvudbransch, konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200). Se de största bolagen i branschen
Genomsnittlig tillväxt
−35,5 % per år
2021 till 2025
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-04-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-03-27
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Vallentuna
Andra registrerade bolag med säte i Vallentuna.
- 023 HOLDING ABAB
- 08 Construct Bemanning ABAB
- 08 Construct Holding ABAB
- 08 Construct Totalentreprenad ABAB
- 1964 Consulting ABAB
- 1A Konsult ABAB
- 2112 Holding ABAB
- 2A Bygg ABAB