Aktivt företag

Rehabcenter i Stockholm Aktiebolag

AB Org.nr 5562088269
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-11

Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av tekniska hjälpmedel för handikappade jämte därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
23 februari 1981
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 32501 Tillverkning av medicinska och dentala instrument och tillbehör
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Enhagsvägen 18
Postnummer & ort
18740 TÄBY
Registrerat namn
Rehabcenter i Stockholm AktiebolagReg 1981-02-23

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
1,9 mkr
▼ 25,8 %
Årets resultat
-350 tkr
▼ 577,2 %
Tillgångar
1,5 mkr
▼ 10,2 %
Eget kapital
990 tkr
▼ 26,1 %
Soliditet
65,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
389 tkr
▲ 8,0 %
Totala skulder
527 tkr
▲ 51,1 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 874 416 2 526 025 1 452 481 1 543 654 1 434 634
Övriga externa kostnader 337 343 356 114 368 718 355 215 372 124
Personalkostnader 220 682 85 112 122 247 125 239 147 846
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −377 214 97 449 −74 411 −125 176 52 923
Resultat e. fin. poster −349 791 87 199 −66 905 −136 260 72 758
Resultat före skatt −349 791 87 199 −33 905 3 740 72 758
Årets resultat −349 791 73 299 −33 905 650 57 232
Balansräkning
Anläggningstillgångar 30 985 30 985 30 985 30 985 33 772
Omsättningstillgångar 1 485 532 1 657 094 1 395 878 1 704 858 1 896 627
Kassa & bank 388 923 360 271 61 291 272 669 320 013
Summa tillgångar 1 516 517 1 688 079 1 426 863 1 735 843 1 930 399
Eget kapital 989 635 1 339 426 1 266 127 1 300 032 1 599 381
Långfristiga skulder - 0 64 146 - -
Kortfristiga skulder 526 882 348 653 96 590 402 811 158 017
Soliditet (%) 65,0 % 79,0 % 89,0 % 76,0 % 90,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen minskade med 25,8 % jämfört med 2024, till 1,9 mkr.
  • Årets resultat blev en förlust på 350 tkr, en nettomarginal på −18,7 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 65,0 % vid årets slut, ned från 76,0 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,8 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 64 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av medicinska och dentala instrument och tillbehör (SNI 32501). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−20,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−18,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−25,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+6,9 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−35,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,82
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
937 tkr
2 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Rehabcenter i Stockholm Aktiebolag med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-05-15

6 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-28 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-10 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-13 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-20 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-05 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-17 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Täby

Andra registrerade bolag med säte i Täby.

Alla företag i Täby →