Aktivt företag
Rehabenheten Brämhult AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-15
Rehabilitering
- Registrerat
- 28 april 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86950 Fysioterapeutisk verksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Armbågavägen 10
- Postnummer & ort
- 50630 BORÅS
- Registrerat namn
- Rehabenheten Brämhult ABReg 2020-04-28
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
5,0 mkr
▲ 25,3 %Årets resultat
501 tkr
▲ 161,1 %Tillgångar
873 tkr
▲ 122,8 %Eget kapital
-295 tkr
▲ 62,9 %Soliditet
-33,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
21 tkr
▲ 7,8 %Totala skulder
1,2 mkr
▼ 1,7 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 5 027 135 | 4 013 079 | 48 324 |
| Övriga externa kostnader | 1 645 227 | 2 276 783 | 1 088 914 |
| Personalkostnader | 2 630 839 | 2 428 328 | 447 926 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 563 613 | −778 924 | −1 234 001 |
| Resultat e. fin. poster | 501 117 | −820 354 | −1 234 203 |
| Resultat före skatt | 501 117 | −820 354 | −203 |
| Årets resultat | 501 117 | −820 354 | −588 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 707 145 | 241 092 | 306 953 |
| Omsättningstillgångar | 166 176 | 150 895 | 225 174 |
| Kassa & bank | 20 693 | 19 203 | 35 946 |
| Summa tillgångar | 873 321 | 391 987 | 532 127 |
| Eget kapital | −295 307 | −796 424 | 23 930 |
| Långfristiga skulder | 445 725 | 690 582 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 722 903 | 497 829 | 508 197 |
| Soliditet (%) | -33,8 % | -203,2 % | 4,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 25,3 % jämfört med 2023, till 5,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 501 tkr, en nettomarginal på 10,0 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−295 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,23).
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, fysioterapeutisk verksamhet (SNI 86950). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
11,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+25,3 %
2023 till 2024
Balanslikviditet
0,23
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,3 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-21
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Borås
Andra registrerade bolag med säte i Borås.
- 033 Tech Group ABAB
- 100 % Rosa ABAB
- 101 Rvk Holding ABAB
- 11 Station Road Holding ABAB
- 11SALES ABAB
- 1585 Konsult ABAB
- 1999 Associates ABAB
- 3 Pro Invest ABAB