Aktivt företag
Rehn Företagen AB
Översikt
Bolaget skall bedriva event och underhållningsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet, tillverkning och försäljning av livsmedel samt därmed förenlig verksamhet, samt konsulttjänster inom ekonomi samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 8 februari 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 10820 Tillverkning av kakao, choklad- och sockerkonfektyrer
- Bransch (SNI)
- SNI 58290 Utgivning av annan programvara
- Bransch (SNI)
- SNI 62100 Dataprogrammering
- Bransch (SNI)
- SNI 90200 Scenkonst
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Atlasmuren 4
- C/o
- c/o Karin Törnvall
- Postnummer & ort
- 11321 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Rehn Företagen ABReg 2021-02-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
13 tkr
▲ 129,7 %Årets resultat
2 tkr
▲ 228,3 %Tillgångar
51 tkr
▲ 29,7 %Eget kapital
25 tkr
▲ 9,1 %Soliditet
48,3 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
43 tkr
▲ 9,5 %Totala skulder
27 tkr
▲ 57,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 13 210 | 5 751 | 5 960 | 6 000 | - |
| Övriga externa kostnader | 10 872 | 7 360 | 6 550 | 2 217 | - |
| Personalkostnader | 274 | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 064 | −1 609 | −590 | −1 | 0 |
| Resultat e. fin. poster | 2 064 | −1 609 | −590 | −1 | 0 |
| Resultat före skatt | 2 064 | −1 609 | −590 | −1 | 0 |
| Årets resultat | 2 064 | −1 609 | −590 | −1 | 0 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 51 439 | 39 659 | 35 598 | 31 000 | - |
| Kassa & bank | 43 439 | 39 659 | 35 598 | 31 000 | - |
| Summa tillgångar | 51 439 | 39 659 | 35 598 | 31 000 | - |
| Eget kapital | 24 865 | 22 801 | 24 409 | 24 999 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 26 574 | 16 858 | 11 189 | 6 001 | - |
| Soliditet (%) | 48,3 % | 57,5 % | 68,6 % | 80,6 % | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 2 tkr. 1 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 48,3 % vid årets slut, ned från 80,6 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 3 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av kakao, choklad- och sockerkonfektyrer (SNI 10820). Se de största bolagen i branschen
Balanslikviditet
1,94
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-05-31)
Registrerad: 2025-09-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-05-31)
Registrerad: 2024-10-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-05-31)
Registrerad: 2023-11-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-05-31)
Registrerad: 2022-10-24
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- \"McKinsey & Company, Inc. Sweden (USA) svensk filial\FL
- & NISÉ ABAB
- & Senocq ABAB
- &Berhe agency ABAB