Aktivt företag
Rejcab AB
Översikt
Uppdaterad 2026-07-12
Bolaget skall bedriva entreprenader inom rivning, sanering, håltagning, byggservice,undertaksmonteringar och även injekteringar ,reparation av betong samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 19 november 1985
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43110 Rivning av hus och byggnader
- Bransch (SNI)
- SNI 39000 Sanering, efterbehandling av jord och vatten samt annan verksamhet för föroreningsbekämpning
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kabelgatan 3
- Postnummer & ort
- 19560 ARLANDASTAD
- Registrerat namn
- Rejcab ABReg 2017-12-13
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
19,6 mkr
▲ 2,4 %Årets resultat
2,3 mkr
▲ 50,6 %Tillgångar
19,4 mkr
▼ 17,7 %Eget kapital
13,8 mkr
▼ 31,1 %Soliditet
71,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
12
Medelantal
Kassa & bank
15,5 mkr
▲ 8,9 %Totala skulder
5,6 mkr
▲ 59,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 19 594 737 | 19 131 026 | 58 856 000 | 69 036 000 | 56 537 000 |
| Övriga externa kostnader | 3 909 386 | 3 941 901 | - | - | - |
| Personalkostnader | 7 486 510 | 8 206 698 | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 865 583 | 1 901 056 | - | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 2 918 000 | 1 940 313 | 4 718 000 | 8 483 000 | 8 109 000 |
| Resultat före skatt | 2 918 000 | 1 940 313 | - | - | - |
| Årets resultat | 2 315 387 | 1 537 538 | - | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 741 136 | 6 356 838 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 18 647 535 | 17 205 673 | - | - | - |
| Kassa & bank | 15 470 480 | 14 204 668 | - | - | - |
| Summa tillgångar | 19 388 671 | 23 562 511 | - | - | - |
| Eget kapital | 13 822 454 | 20 075 316 | - | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 5 566 217 | 3 487 195 | - | - | - |
| Soliditet (%) | 71,3 % | 85,2 % | 74,9 % | 54,8 % | 59,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 2,4 % jämfört med 2023, till 19,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 2,3 mkr, en nettomarginal på 11,8 %.
- Soliditeten var 71,3 % vid årets slut, upp från 54,8 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 93 % av bolagen med samma huvudbransch, rivning av hus och byggnader (SNI 43110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
14,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+2,4 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−23,3 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
16,8 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,35
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
12 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-16
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-11
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Arlandastad
Andra registrerade bolag med säte i Arlandastad.
- 21Activa Bemanning & Rekrytering ABAB
- 3p Bygg i Uppland ABAB
- A. Eklunds redovisning i Märsta ABAB
- ABH Delar ABAB
- ACG Bilservice ABAB
- Acrelec Sweden ABAB
- ActPro Development ABAB
- ActPro Ekonomi ABAB