Aktivt företag
Reliningteknikern Stockholm AB
Översikt
Aktiebolaget ska arbeta med rörrenovering i fastighet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 11 november 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43999 Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 18660 VALLENTUNA
- Registrerat namn
- Reliningteknikern Stockholm ABReg 2020-11-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,1 mkr
▲ 49,2 %Årets resultat
457 tkr
▲ 3592,0 %Tillgångar
1,8 mkr
▲ 67,0 %Eget kapital
1,1 mkr
▲ 73,1 %Soliditet
66,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
375 tkr
▲ 24,5 %Totala skulder
574 tkr
▲ 24,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 144 078 | 2 777 497 | 1 623 408 | 3 898 000 | 5 006 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 156 120 | 921 609 | 881 096 | - | - |
| Personalkostnader | 888 109 | 1 071 197 | 894 852 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 709 795 | 24 834 | −693 087 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 707 511 | 19 710 | −693 756 | 611 000 | 1 654 000 |
| Resultat före skatt | 552 511 | 19 710 | 41 144 | - | - |
| Årets resultat | 456 590 | 12 367 | 4 513 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 398 872 | 352 408 | 244 891 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 410 557 | 731 065 | 745 666 | - | - |
| Kassa & bank | 374 613 | 300 952 | 303 002 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 809 429 | 1 083 473 | 990 557 | - | - |
| Eget kapital | 1 080 799 | 624 210 | 611 842 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 573 630 | 459 263 | 378 715 | - | - |
| Soliditet (%) | 66,5 % | 57,6 % | 61,8 % | 65,7 % | 56,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,6 mkr (2023) till 4,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 457 tkr, en nettomarginal på 11,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 66,5 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 71 % av bolagen med samma huvudbransch, annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet (SNI 43999). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
17,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
11,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+49,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+2,1 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
42,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,46
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Vallentuna
Andra registrerade bolag med säte i Vallentuna.
- 023 HOLDING ABAB
- 08 Construct Bemanning ABAB
- 08 Construct Holding ABAB
- 08 Construct Totalentreprenad ABAB
- 1964 Consulting ABAB
- 1A Konsult ABAB
- 2112 Holding ABAB
- 2A Bygg ABAB